Szacunkowe wyniki Unimot za II kwartał 2022

Udostępnij artykuł

Unimot opublikował szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2022 r. Według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła w tym okresie 64,1 mln zł.

Unimot

Unimot podsumowuje kwartał

Zgodnie z szacunkami, skonsolidowane przychody ogółem Grupy Unimot wyniosły w II kwartale 2022 r. 4 086 mln zł. Skonsolidowana EBITDA skorygowana (o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego paliw płynnych i gazowych, uzasadnione przesunięcia w czasie kosztów i przychodów oraz zdarzenia jednorazowe) w II kwartale 2022 r. ukształtowała się na poziomie 64,1 mln zł, wobec 17,2 mln zł w II kwartale 2021 r.

Za nami kolejny kwartał, który przebiegł pod znakiem toczącej się wojny w Ukrainie, spowodowanej zbrojną napaścią Rosji na niepodległy, europejski kraj. W związku z tym cały czas mierzymy się z niepewnością na światowych rynkach i wymagającym otoczeniem makroekonomicznym. W naszej codziennej działalności biznesowej wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie, elastyczność i sprawność działania, które pomogły nam wypracować skorygowany wynik EBITDA na poziomie niemal czterokrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Konsekwentnie dywersyfikujemy również źródła dostaw paliw, w czym pomaga nam wynajęty na początku kwietnia terminal przeładunkowy w Danii. Dzięki niemu do tej pory sprowadziliśmy do Polski już dwie dostawy oleju napędowego z Arabii Saudyjskiej i jedną z Indii.
– mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

Otoczenie rynkowe

Główny wpływ na skonsolidowaną EBITDA skorygowaną w II kwartale 2022 r. miały: trwająca wojna w Ukrainie i w konsekwencji duża niepewność na rynkach globalnych oraz skutki wprowadzanych sankcji na Białoruś i Rosję, wzrost wolumenu sprzedaży oleju napędowego i biopaliw o 39,8 proc. r/r do poziomu 531,2 tys. m sześc. oraz gazu LPG o 16,1 proc. do 64,1 tys. ton w efekcie wzmożonego popytu, w tym ze strony klientów ukraińskich, sprzedaż części zapasu obowiązkowego będąca konsekwencją zmian organizacyjnych Grupy oraz wyzwania logistyczne ograniczające możliwości wykorzystania szans rynkowych.

Jednocześnie spółka poinformowała, że w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Unimot ujmie odpisy aktualizujące z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce Unimot System w wysokości 8,9 mln zł. Jest to konsekwencja zmiany otoczenia makroekonomicznego, w tym przede wszystkim istotnego wzrostu cen gazu, będących skutkiem wojny w Ukrainie. Obecny poziom cen powoduje ograniczenie zużycia gazu ziemnego przez obecnych i potencjalnych klientów spółki na korzyść innych paliw. Oszacowana kwota odpisów pomniejszy wysokość jednostkowego wyniku EBITDA za II kwartał 2022 r. Jest to zdarzenie o charakterze jednorazowym i niepieniężnym.

Szacunki dokonane zostały według najlepszej wiedzy zarządu na dzień ich sporządzania i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane zostaną opublikowane w raporcie okresowym za I półrocze 2022 r.

Źródło: Unimot

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store maj-czerwiec 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 11.08.2022
Aktualizacja: 11.08.2022