W Polsce przybywa stacji paliw

Udostępnij artykuł

W Polsce działa 6 716 stacji paliw. To o jeden obiekt więcej na koniec grudnia 2009 r. – wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego za pierwsze półrocze. Wzrost co prawda nie jest duży, ale oznacza przełamie trendu malejącego jaki jest widoczny na naszym rynku od roku 2007, kiedy to działało 6 904 stacji paliw.

Niezmiennie liderem pod względem liczby stacji pozostaje PKN Orlen. Koncern posiadał na koniec czerwca 2010 roku 1691 obiektów, z czego 444 działało pod marką Bliska. Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wielkość sieci, znajduje się koncern BP. Miał on jednak kilkukrotnie mniej stacji niż Orlen – według POPiHN brytyjski koncern prowadzi w naszym kraju 391 stacji.

Według statystyk tuż za BP znajduje się Shell. Koncern posiada na koniec pierwszej połowy 2010 r. 380 stacji. Kolejne miejsce, a zarazem drugie wśród polskich firm paliwowych zajmuje Grupa Lotos. Do sieci gdańskiego koncernu, według POPiHN należy 318 stacji.

Ostatnim z dużych graczy na polskim rynku jest Statoil. Norweski koncern prowadzi obecnie w naszym kraju 298 stacji paliw.

Duże znaczenia dla polskiego rynku paliwowego mają również operatorzy niezależni – należy do nich blisko 50 proc. rynku. Według POPiHN na koniec czerwca 2010 r. liczba stacji niezwiązanych z koncernami wynosiła 3 240. Duże znaczenie w tej grupie mają również sieci operatorów niezależnych. Specjaliści z POPiHN szacują, że w ramach takich struktur funkcjonują 524 stacje paliw.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego powstała w 1995 roku. Podstawowym jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy koncernami paliwowymi działającymi na polskim rynku. Członkami POPiHN są następujące firmy: BP, ExxonMobil, Fuchs Oil, J&S Energy, Grupa Lotos, Lukoil Polska, Neste Polska, OLPP, PERN "Przyjaźń", PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Statoil, Tanquid, Total.
 

Opublikowano: 30.07.2010
Aktualizacja: 30.07.2010