Warto zmodernizować oświetlenie stacji

Udostępnij artykuł

Jak zgodnie twierdzą eksperci, im jaśniejsza stacja tym lepiej. Szczególne znaczenie ma to dla coraz częściej zasiadających za kierownicą pań, dla których dobrze oświetlona stacja to gwarancja bezpieczeństwa w trakcie tankowania – szczególnie w nocy. Modernizacja oświetlenia stacji to jednak nie tylko dostosowanie jej do nowoczesnych standardów wizualizacyjnych, tak aby nie odbiegać od standardów narzuconych przez wielkie koncerny paliwowe. Wykorzystanie najnowszych technologii, takich jak coraz bardziej popularne ostatnio oświetlenie typu LED, pozwala nie tylko poprawić wygląd stacji i komfort jej klientów, ale również może przynieść realne oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej.

Dla każdego właściciela stacji benzynowej niezwykle ważną pozycją kosztową są opłaty za energię elektryczną. W większości przypadków nikt nie robi bardzo wnikliwej analizy podziału tychże kosztów. Jednak okazuje się, iż 65-70 proc. energii elektrycznej zużywanej przez stację benzynową jest pochłaniana przez oświetlenie.

– Przyczyną tego jest użytkowanie energochłonnych lamp pod wiatą stacji, oświetlenia terenu oraz oświetlenia powierzchni sklepowej. Ważną kwestią jest również widzialność stacji benzynowej z daleka. W chwili obecnej stosuje się rozwiązania polegające na wygaszaniu stacji w nocy – zarówno oświetlenie wiaty, jak i oświetlenie terenu. Jest to największy błąd jaki jest popełniany, gdyż na ciemnej stacji w nocy nikt się nie zatrzyma – mówi Paweł Czuk z firmy Building Solution. – Stacja taka traci potencjalnych klientów. Dlatego też, jeżeli ktoś myśli o modernizacji stacji benzynowej lub też buduje nową stację benzynową powinien zastanowić się nad użyciem energooszczędnego oświetlenia LED, które zapewnia także widzialność z bardzo dużego dystansu – dodaje.

Więcej na temat modernizacji oświetlenia na stacjach paliw w najbliższym, październikowym wydaniu miesięcznika Stacja Benzynowa.

Opublikowano: 26.09.2010
Aktualizacja: 26.09.2010