Wojciech Muszyński z PKN Orlen o zmianach na rynku paliwowym

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS – RAPORT 2021] 2021 rok przyniesie wiele zmian na rynku paliw związanych z przewartościowaniem, jakiemu ulega globalna polityka klimatyczna. Wraz z nią przeobrażają się modele działania spółek paliwowo-energetycznych – mówi w specjalnym komentarzu do naszego Liderzy Rynku – Dostawcy dla stacji paliw – RAPORT 2021 Wojciech Muszyński, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej.

Dla PKN Orlen miniony rok był czasem nie tylko dużych zmian i intensywnego, wielokierunkowego rozwoju, ale także podejmowania działań biznesowych w wyjątkowych warunkach światowej pandemii. Pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, konsekwentnie budowaliśmy jednak pozycję lidera w Europie Środkowej. W ubiegłym roku osiągnęliśmy solidne wyniki finansowe – 3,4 mld zysku netto.

Wpłynął na to nie tylko wzrost marż paliwowych na polskim i niemieckim rynku oraz stabilny ich poziom w Czechach i na Litwie, ale również stała rozbudowa rynków, na których dostępne są produkty Orlen. Dynamicznie rozwijaliśmy naszą sieć stacji zarówno w kraju, jak i za granicą. To wszystko pokazało, że długoterminowe planowanie i trafne diagnozowanie bieżących trendów pozwala umiejętnie odpowiadać na wyzwania rynkowe.

2021 rok przyniesie wiele zmian na rynku paliw związanych z przewartościowaniem, jakiemu ulega globalna polityka klimatyczna. Wraz z nią przeobrażają się modele działania spółek paliwowo-energetycznych. Coraz więcej z nich ogłasza za swój cel osiągnięcie neutralności emisyjnej w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat. Tym samym częściej niż do tej pory będziemy świadkami spadku zapotrzebowania na ropę, a co za tym idzie – na paliwa płynne.

PKN Orlen dostrzega te zmiany i intensywnie inwestuje m.in. w rozwój paliw alternatywnych oraz zero- i niskoemisyjne technologie do produkcji energii. Już dziś w całej Grupie Orlen w Polsce i za granicą funkcjonuje blisko 150 stacji szybkiego ładowania pojazdów, trwają także prace nad rozwojem technologii wodorowych.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2021
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 23.03.2021
Aktualizacja: 23.03.2021