Andrzej Piętka: Zapiekanki na stacjach potrzebują odświeżenia formy

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] Szczególne miejsce w menu w bistro stacji benzynowych zajmują zapiekanki. Są one wyjątkowe, bo mają w sobie polskie DNA, ale też tradycję, smak i formę. Na pewno można je uznać za charakterystyczny dla Polski tradycyjny street food. Na stacjach benzynowych zapiekanki przegrywają obecnie pozycję lidera sprzedaży z hot dogami, ale ciągle są obecne na ekspozycji, gdzie uzupełniają półkę – pisze w najnowszym wydaniu czasopisma Stacja Benzynowa & Convenience Store Andrzej Piętka z Akademii Wypieków.

andrzej pietka tylko u nas petrolnet

Traktowane są coraz bar­dziej po macoszemu, bo zajmują miejsce, słabo rotują, a miejsce sprzedaży wy­musza określony – wyższy – po­ziom ceny dla klienta. Obecnie ich jakość, wielkość i smak ubożeją z roku na rok. Nadszedł dobry czas na przyjrzenie się ofercie za­piekanek w kluczowych sieciach. W dniach 21-22.08.2024r mieli­śmy okazję zrobić „zapiekankowy tour” po stacjach, gdzie odwiedzi­liśmy stacje: Orlen, MOL, BP, Circ­le K, Moya i Shell (w Warszawie lub bliskich okolicach). Staraliśmy się kupować produkty polecane przez pracowników lub reklamo­wane na stacjach. Dodatkowo założyliśmy, że należy sprawdzić minimum 2 a najlepiej 3 stacje danej sieci, aby mieć względnie obiektywny obraz charaktery­styczny dla całej sieci w zakresie oferty zapiekankowej. Zacznijmy jednak od krótkiej historii naro­dzin zapiekanek w Polsce.

zapiekanki petrolnet

Historia zapiekanek

Cofnąć się musimy do lat 70-tych XX wieku. Polska Zjednoczona Partia Robotni­cza, partia, która niepodzielnie rządziła wtedy Polską, dała zie­lone światło na “rozwój drob­nego wolnego rynku”. Branża gastronomiczna mogła rozwijać się swobodniej, więc na ulicach pojawiły się przyczepy i budki z jedzeniem. To w nich sprze­dawano różne dania, przekąski i napoje. Co cieszyło się naj­większą popularnością? Była to na pewno zapiekana bułka pszenna na ciepło z dodatkami. Zapiekanka to nie tylko przeką­ska budząca nostalgię, ale też soczewka pozwalająca spojrzeć na historię społeczną ostatniego półwiecza w Polsce. Zapiekan­ka podgrzana na chrupko, długa bułka przypominająca bagietkę, do tego pieczarki i topiony ser, a wszystko polane po wierzchu keczupem. Zapiekanka po raz pierwszy pojawiła się w polskich barach na początku lat 70-tych, kiedy to I sekretarz PZPR Edward Gierek zezwolił na „zakup” od Francuzów licencji na produkcję bagietek w Polsce. E. Gierek większość młodości spędził we Francji i Belgii, gdzie pracował w kopalniach i na pewno jadł ba­gietkę wiele razy. Polacy szybko zaadaptowali przepis do naszych warunków, a do bułeczek doło­żyli tanie, ale smaczne składniki. Pieczarki smażone z cebulą, ser, który nazywany był „żółtym” (często był to ser tylżycki) i po­midorowy sos przypominający „zachodni” keczup. Warto za­znaczyć, że lata 70-te, to dekada gierkowska, która może być określana mianem „PRL-owskiej street foodowej konsumpcji”. Był to czas względnego rozkwitu kraju, otwarcie rynku na towary zagraniczne (np. napój coca-co­la zagościł na polskich półkach sklepowych w 1972 roku). W tym czasie powstały blokowiska z wielkiej płyty, które widzimy w wielu polskich miastach i był to okres rozwoju umiarkowa­nej wolności gospodarczej. To, co nazywamy do dzisiaj „małą gastronomią”, było jednym z ob­szarów, które w tamtym czasie rozkwitły. Zapiekanki z pieczar­kami były hitem ostatniego dwudziestolecia Polski Ludowej.

Zapiekanki obecnie

Obecnie zapiekanki są najczę­ściej przygotowywane na pie­czywie pszennym. Najczęściej na specjalnie wypiekanych spodach z formy i bagietkach. Najpopular­niejszymi smakami są margarita, z kurczakiem, cztery sery i z sala­mi. Jak wypadł test kierowcy? *

* wyniki testu zapiekanek publikujemy w:

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM pełnym wydaniem <<

SB CS okladka
NEWSLETTER PETROLNET ZAPISZ SIE

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.