Grupa Orlen ma cztery nowe koncesje w Norwegii

Udostępnij artykuł

PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge z Grupy Orlen uzyskały udziały w czterech koncesjach poszukiwawczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej. Uwzględniając najnowsze nabytki, Grupa Orlen posiada w Norwegii już 98 koncesji.

Orlen logo
Orlen logo

Grupa ORLEN dynamicznie rozwija swój potencjał w Norwegii, która jest dla nas kluczowym rynkiem zagranicznym, jeśli chodzi o działalność wydobywczą. Zakończony sukcesem udział spółek z Grupy w corocznej rundzie koncesyjnej świadczy o wysokich kompetencjach pracowników koncernu, ponieważ norweskie władze przyznają koncesje tylko w odpowiedzi na najlepiej przygotowane wnioski. Połączenie tych kompetencji w ramach jednego multikoncernu, zapewnia podstawę do jeszcze szybszego rozwoju i wzmocnienia naszej pozycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym dzięki wykorzystaniu efektów synergii – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

Udzielanie koncesji

W wyniku rozpoczętej w ubiegłym roku rundy koncesyjnej APA 2022 władze norweskie przyznały 25 firmom udziały w 47 koncesjach. Wśród nich znalazły się PGNiG Upstream Norway oraz Lotos Exploration &Production Norge (Lotos Norge).

PGNiG Upstream Norway (PUN) uzyskało udziały w trzech koncesjach – jednej na Morzu Północnym oraz dwóch na Morzu Norweskim. Na koncesji PL1172, PGNiG otrzymało 30 proc. udziałów. Operatorem została firma AkerBP, a trzecim partnerem firma DNO Norge, z udziałami odpowiednio 40 proc. i 30 proc. W koncesji PL1190 PUN otrzymało 20 proc. udziałów. Operatorem została firma Harbor Energy (50 proc.), a trzecim partnerem firma Lime Petroleum z 30 proc. udziałów. Trzecia koncesja, PL1193, zlokalizowana jest w sąsiedztwie złoża Skarv. W koncesji tej PGNiG otrzymało 20 proc. udziałów, a operatorem została firma AkerBP (80 proc.).

Z kolei Lotos Norge uzyskał 20 proc. udziałów w koncesji PL1175, której operatorem został Aker BP (50 proc. udziałów), a trzecim partnerem DNO Norge, z udziałem 30 proc. Koncesja położona jest na obszarze wydobywczym Yggdrasil (dawnej NOAKA) na Morzu Północnym, na którym spółka posiada już udziały w innych koncesjach.

Po uwzględnieniu koncesji uzyskanych w ramach najnowszej rundy koncesyjnej, PUN ma udziały w 64, a Lotos Norge – w 36 koncesjach, z czego dwie koncesje są wspólne. Oznacza to, że stan posiadania Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrósł do 98 koncesji.

Źródło: PKN Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Autor: Petrolnet
Opublikowano: 11.01.2023
Aktualizacja: 11.01.2023