Zmiany czynników makroekonomicznych w 2 kwartale 2011 roku w porównaniu z analogicznym okresem
roku poprzedniego:
- modelowa marża rafineryjna łącznie z dyferencjałem URAL/Brent obniżyła się o (-) 2,2 USD/bbl (r/r)do 4,3 USD/bbl,
- – modelowa marża petrochemiczna wzrosła o 74 EUR/t (r/r) do 795 EUR/t, umocnił się średni kurs PLN względem USD przy stabilnym kursie PLN względem EUR. w porównaniu z 1 kwartałem 2011 roku:
- modelowa marża rafineryjna łącznie z dyferencjałem URAL/Brent obniżyła się o (-) 0,1USD/bbl(kw/kw),
- modelowa marża petrochemiczna wzrosła o 44 EUR/t (kw/kw),
- umocnił się średni kurs PLN względem USD przy stabilnym kursie PLN względem EUR.
Przerób ropy w PKN Orlen w 2 kwartale 2011 roku wzrósł o 5 proc. (kw/kw) do poziomu 6,8 mln t.
W związku z realizacją postojów remontowych w 2 kwartale 2011 roku przerób ropy był niższy o (-) 2 proc. (r/r).
- Postoje remontowe instalacji Hydrokrakingu, Hydroodsiarczania Gudronu, Wytwórni Wodoru I i II obniżyły wskaźnik wykorzystania mocy przerobowych w rafinerii w Płocku o (-) 8 pp (r/r) oraz uzysk paliw o (-) 6 pp (r/r),
- poziom wykorzystania mocy przerobowych w Unipetrol zwiększył się o 2 pp (r/r) głównie w efekcie braku postojów instalacji Hydrokrakingu i Visbrakingu występujących w 2 kwartale ubiegłego roku, co wpłynęło również na wyższy poziom uzysku paliw (r/r). Wzrost wykorzystania mocy przerobowych o 18 pp (kw/kw) wynika ze wznowienia produkcji przez rafinerię w Paramo po postoju remontowym w 1 kwartale 2011 roku,
- stopień wykorzystania mocy produkcyjnych Orlen Lietuva obniżył się o (-) 6 pp (r/r), przy utrzymaniu stabilnego poziomu uzysku paliw. Jest to efekt realizacji cyklicznego postoju remontowego rafinerii na przełomie 1 i 2 kwartału bieżącego roku.
Na tle powyższych uwarunkowań PKN Orlen w 2 kwartale 2011 roku odnotował:
- zmniejszenie sprzedaży rafineryjnej o (-) 2 proc. (r/r) wynikające z niższej produkcji, wzrostuwolumenów kierowanych do sieci detalicznej oraz trudnego otoczenia rynkowego,
- wzrost sprzedaży detalicznej o 3 proc. (r/r) osiągnięty na rynku polskim i niemieckim. Niższe marże detaliczne w Polsce i Czechach ograniczyły efekty wzrostu sprzedaży wolumenowej,
- wzrost sprzedaży segmentu petrochemicznego o 13 proc. (r/r) osiągnięty głównie dzięki rozpoczęciu sprzedaży kwasu tereftalowego (PTA) oraz wyższej sprzedaży nawozów sztucznych. Niższa sprzedaż olefin i poliolefin na rynku czeskim na skutek sezonu remontowego u głównych odbiorców oraz wysokich cen produktów została w części skompensowana wzrostami wolumenów na rynku polskim.
Zarząd PKN Orlen S.A. szacuje, że w 2 kwartale 2011 roku:
Łączny, ujemny wpływ zmian czynników makroekonomicznych obejmujących: marżę rafineryjną i
petrochemiczną, dyferencjał URAL/Brent, zmiany kursów PLN względem walut obcych oraz wyższe
wolumeny sprzedaży wyniesie około (-) 0,1 mld PLN (r/r).
W 2 kwartale 2011 roku PKN Orlen S.A. odkupił od Lambourn Sp. z o.o. transzę zapasów
obowiązkowych sprzedanych w marcu 2010 roku. Cena odkupu ropy została zabezpieczona kontraktem
terminowym i efektywnie była zbliżona do ceny sprzedaży z roku ubiegłego, a tym samym niższa od aktualnych notowań rynkowych. Pozytywny wpływ odkupu zapasów obowiązkowych na wynik operacyjny 2 kwartału 2011 roku wyniesie około 0,2 mld PLN (r/r).
W rezultacie szacowany wynik operacyjny wg LIFO za 2 kwartał 2011 roku będzie wyższy o około 0,1 mld
PLN (r/r) oraz 0,3 mld PLN (kw/kw). Szacowany efekt LIFO zwiększający wynik operacyjny będzie niższy o około (-) 0,2 mld PLN (r/r) i wyniesie w 2 kwartale 2011 roku około 0,2 mld PLN.
W rezultacie szacowany zysk operacyjny za 2 kwartał 2011 wyniesie około 1,0 mld PLN. Dodatni efekt netto przeszacowania kredytów w 2 kwartale 2011 roku wyniesie około 0,1 mld PLN i dotyczy głównie kredytów w USD powiązanych z inwestycją w Orlen Lietuva oraz kredytów jednostek
zagranicznych i zostanie ujęty w kapitałach własnych.
Po uwzględnieniu dodatnich różnic kursowych netto od pozostałych pozycji w walutach obcych w kwocie
około 0,1 mld PLN oraz kosztów odsetkowych netto w wysokości około (-) 0,1 mld PLN, saldo z działalności finansowej w 2 kwartale 2011 roku nie będzie miało istotnego wpływu na wyniki.
Jednocześnie informujemy, iż w ramach standardowych procedur kwartalnych, zgodnie z MSR 36 (Utrata
Wartości Aktywów), prowadzone są analizy wystąpienia przesłanek do przeprowadzenia testów na trwałą
utratę wartości aktywów.
Dodatkowo, zgodnie z MSR 10 (Zdarzenia następujące po dniu bilansowym) na wyniki raportowane mogą
mieć wpływ zdarzenia następujące po dniu bilansowym do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych, w
szczególności dotyczące oceny ryzyk.
Informacje i liczby podane w niniejszym raporcie są szacunkowe i mogą się różnić od wartości, które zostaną
opublikowane w dniu 5 sierpnia 2011 roku w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PKN Orlen S.A. za 2 kwartał i pierwsze półrocze 2011 roku.
Raport sporządzono na podstawie § 5 ust. 1 pkt 25 oraz § 31 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. Nr 33, poz. 259) oraz art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2005 roku Nr 184 Poz. 1539).