PIH: VAT od darowizn – dotychczasowe rozwiązania są niewystarczające

Polska Izba Handlu ponownie apeluje do Ministerstwa Finansów z prośbą o zwolnienie z naliczania VAT-u na produkty przekazane jako darowizny.

– W związku z epidemią koronawirusa wiele osób i organizacji znalazło się w trudnej sytuacji. Są też chętne firmy, które mogą im pomóc i przekazać produkowane przez siebie artykuły. Niestety problemem jest polskie prawo – przedsiębiorcy muszą zapłacić VAT od darowizn – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie są niewystarczające. W przypadku darowizn z podatku zwolnione są tylko wyroby  łatwo psujące się i niektóre IT. Ostatnio zwolniono także  te przeznaczone do walki z COVID, ale przekazywane tylko dwóm organizacjom państwowym (Agencja Rezerw Materiałowych, Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych) oraz szpitalom zakaźnym. Procedowane są także zmiany – 0 proc. VAT  za przekazanie laptopów lub tabletów placówkom oświatowym i charytatywnym do 30 czerwca. Dlaczego dzieci nie mogłyby otrzymywać takiej pomocy cały czas, a nie tylko teraz? Dlaczego dotyczy to tylko wybranych produktów, kiedy potrzeby są szersze?

·         Firma, która chce oddać maseczki, rękawiczki lub naczynia kuchenne do DPS, musi zapłacić VAT od darowizn.
·         Firma, która chce oddać środki czystości lub zabawki, książki i ubrania do domu samotnej matki, musi zapłacić VAT od darowizn.
·         Firma, która chce oddać środki higieny osobistej lub koce i pościel do hospicjów, musi zapłacić VAT od darowizn.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

– Takie absurdalne przykłady można by mnożyć. Problem istniał od zawsze, ale pandemia tylko go uwypukliła i pokazała absurdalność przepisów, że bardziej opłaca się wyrzucić niż oddać. Niestety dotychczasowe rozwiązania nie wyczerpują ogromu potrzeb z jakimi spotykają się przedsiębiorcy, którzy chcą pomagać. Niestety też potrzeby te nie znikną z chwilą odwołania pandemii, dlatego potrzebne jest zwolnienie z VAT darowizn wszelkich produktów i bezterminowo – dodaje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Z powodu przestoju sklepów przemysłowych będzie wiele niesprzedanych produktów. Wyrzucić? Czy oddać i zapłacić VAT od darowizny? Firmy i tak mają straty z powodu kryzysu, nie mają z czego zapłacić tego podatku. Pomnażanie strat jest sprzeczne z ideą działalności gospodarczej.

We Włoszech już przyjęto takie rozwiązanie i VAT nie jest naliczany od darowizn wszelkich produktów – jest to rozwiązanie bezterminowe, bo zapewne z kryzysem wywołanym przez epidemię będziemy zmagać się jeszcze długo.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.