Prezes URE ukarał kolejne przedsiębiorstwo za niezrealizowanie Narodowego Celu Wskaźnikowego. Z ustaleń poczynionych przez Prezesa URE w toku postępowania administracyjnego wynika, że Lukoil Polska naruszył art. 23 ust. 1 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych nie zapewniając w 2008 r. minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie lub zużytych przez niego na potrzeby własne. W związku z tym naruszeniem prawa Prezes URE wymierzył przedsiębiorcy karę w wysokości 14 309 701,51 zł.
Sposób obliczenia wysokości kary precyzyjnie wskazał ustawodawca. Wysokość kary zależy od ogólnej wartości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie lub zużytych na potrzeby własne przez przedsiębiorcę podlegającego karze, za rok w którym nie zrealizował on obowiązku oraz od różnicy pomiędzy wysokością NCW na dany rok a wysokością rzeczywiście zrealizowanego przez tego przedsiębiorcę udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez przedsiębiorcę, a także zużytych przez niego na potrzeby własne.
Od decyzji Prezesa URE przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia decyzji. Kara zasili konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W grupie dwudziestu ośmiu podmiotów zobowiązanych do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w 2008 roku znalazły się 4 podmioty, które nie osiągnęły wymaganego poziomu NCW. Pierwszą z kar Prezes URE wymierzył już we wrześniu 2009 roku nakładając na Stację Paliw i Agencję Handlu i Usług w Ostrowiu Wielkopolskim karę w wysokości 19 663,82 zł.. Dwa postępowania o ukaranie za niezrealizowanie NCW w 2008 roku są jeszcze w toku.