Wyłudzenia VAT w obrocie paliwami – CBA kontynuuje śledztwo

Udostępnij artykuł
Kolejne dwie osoby zostały zatrzymane przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzania podatku VAT w obrocie paliwami – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach wspierani przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali 2 przedsiębiorców zamieszkałych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Czynności te przeprowadzono w ramach śledztwa prowadzonego przez katowicką Delegaturę CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w związku z obrotem paliwami.

W trakcie postępowania badana jest działalność czeskiej spółki handlującej paliwami ciekłymi, która w 2016 roku otworzyła oddział w Polsce. Spółka nabywała paliwa ciekłe od kontrahentów z Litwy i Niemiec, a następnie sprzedawała je odbiorcom w Polsce, ale innym niż określeni w deklaracjach podatkowych. Proceder oparty był o szereg podmiotów gospodarczych wystawiających fikcyjne faktury VAT. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplonego podatku VAT ujawnione w toku śledztwa wynoszą około 10 mln zł.

Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz uchylania się od opodatkowania podatkiem VAT. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Jest to już czwarta realizacja procesowa w tej sprawie. Wcześniej w toku śledztwa zarzuty usłyszało 5 osób. Wobec dwóch z nich stosowany jest tymczasowy areszt.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2021
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 21.04.2021
Aktualizacja: 20.04.2021