Zazwyczaj badania i pomiary należy wykonać z częstotliwością raz na dwa lata, jeśli wynik ostatnio przeprowadzonego pomiaru wynosi od 0,1 do 0,5 obowiązującego normatywu odpowiedniej substancji (NDS), zaś raz na rok – powyżej 0,5 NDS – tłumaczy Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy.
Inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku substancji o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. – W przypadku substancji o działaniu rakotwórczym odstępy pomiędzy pomiarami są krótsze i wynoszą raz na trzy miesiące, jeśli wynik jest powyżej 0,5 NDS oraz raz na sześć miesięcy w przypadku wyniku pomiaru, który wynosi od 0,1 do 0,5 NDS – informuje Danuta Rutkowska.
Warto także zwrócić uwagę, że badań i pomiarów nie wykonuje się jeśli wynik jest niższy od 0,1 NDS. Jak zauważa Jan Bondar z Głównej Inspekcji Sanitarnej, częstotliwość przeprowadzania badań uzależniona jest od wyników dwóch ostatnich pomiarów tych czynników, a także od rodzaju danej substancji. – Jeśli dwa ostatnie wyniki badań są mniejsze lub równe 0,1 krotności obowiązującego normatywu odpowiedniej substancji (NDS), to wówczas badań nie przeprowadza się – tłumaczy Jan Bondar. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
Jak zauważa Główna Inspekcja Pracy, należy pamiętać, że każda zmiana w asortymencie dystrybuowanych paliw, która powoduje w środowisku pracy zmianę występowania rodzaju substancji szkodliwych, obliguje pracodawcę do ponownych badań i pomiarów, nawet jeśli nie upłynął jeszcze planowany ich termin.
– Należy także pamiętać, że w przypadku gdy pomiary stężeń wykażą przekroczenie wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS), pracodawca powinien podjąć niezwłocznie działania oraz zastosować środki zmierzające do zlikwidowania przekroczeń, a następnie efekt tych działań potwierdzić pomiarami – przypomina Danuta Rutkowska z Głównego Inspektoratu Pracy.
Warto także pamiętać, że przez 3 lata należy przechowywać wyniki badań. Z kolei rejestr i karty badań i pomiarów musimy posiadać przez 40 lat.
Częstotliwość badań i pomiarów szkodliwych czynników na stacjach paliw określona jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia (Dz. U. nr 73, poz.645 z późn. zm.).