– Zmiana spowodowana jest potrzebą szczegółowej analizy złożonych ofert wstępnych przez MSP i jego doradców pod względem struktury finansowania, a także docelowego wzmacniania dostępu spółki Lotos do surowców – poinformowało ministerstwo.
Na sprzedaż jest 69 mln akcji Lotosu należących do skarbu państwa. Stanowią one 53 proc. kapitału zakładowego spółki i tyle samo głosów na jej walnym zgromadzeniu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że spółką zainteresowani są największi gracze rosyjskiego rynku naftowego, Rosnieft, TKN i Gazprom. Ani Grupa Lotos, ani Ministerstwo Skarbu Państwa nie komentują na tym etapie postępowania prywatyzacyjnego.
Niedawno koncern Lotos zakończył realizację programu 10+. – Dziś z każdej baryłki ropy naftowej Lotos jest w stanie uzyskać większą pulę najwyższej jakości oleju napędowego, na który popyt w Polsce stale rośnie. Większa produkcja paliw, a zwłaszcza oleju napędowego i paliwa lotniczego o ponad 2,5 mln ton rocznie, oznacza niemal stuprocentowe zbilansowanie rynku paliw, co zapewnia wzrost bezpieczeństwa energetycznego krajowej gospodarce – powiedział podczas otwarcia wiceprezes zarządu i dyrektor ds. handlu Grupy Lotos Maciej Szozda. Kolejnym krokiem spółki jest uruchomienie sieci stacji paliw w segmencie ekonomicznym Lotos Optima. Pierwsze obiekty tej sieci mają powstać już w tym roku.