Kontrola koncentracji przedsiębiorców przez prezes UOKiK ma na celu przeciwdziałanie konsolidacji, w wyniku której może dojść do istotnego zakłócenia, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitego wyeliminowania konkurencji. Transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Prezes Urzędu może wydać zgodę lub zakazać połączenia. W sprawach prowadzących do istotnego ograniczenia konkurencji, prawo przewiduje możliwość wydania zgody warunkowej na dokonanie transakcji, przy jednoczesnym nałożeniu na jej uczestników określonych obowiązków – może to być np. sprzedaż majątku lub jego części czy wyzbycie się kontroli nad określonym przedsiębiorcą.
Do UOKiK trafił wniosek Eurocash dotyczący zamiaru przejęcia ośmiu spółek należących do grupy kapitałowej, na czele której stoi Emperia Holding – Tradis, Detal Koncept, Euro Sklep, Partnerski Serwis Detaliczny, Lewiatan Zachód, Lewiatan Północ, Drogerie Koliber i Lewiatan Opole.
Eurocash zajmuje się hurtową sprzedażą produktów FMCG (ang. Fast Moving Consumer Goods – produkty szybko zbywalne, głównie codziennego użytku). Posiada ponad 130 hurtowni na terenie całego kraju. Stoi również na czele grupy kapitałowej, której spółki m.in. prowadzą działalność w zakresie hurtowej sprzedaży wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych oraz zarządzają siecią sklepów m.in. Delikatesy Centrum i Abc Sklepy po sąsiedzku. Przejmowani przedsiębiorcy należą do grupy kapitałowej Emperia Holding. Największym z nich jest Tradis, który prowadzi m.in. hurtową sprzedaż produktów codziennego użytku, za pośrednictwem ok. 60 hurtowni. Pozostałe spółki zajmują się detalicznym handlem FMCG –poprzez własne sklepy oraz zarządzając franczyzowymi i partnerskimi sieciami, takimi m.in. jak Lewiatan, Groszek czy Drogerie Koliber.
Podstawą zgłoszenia do UOKiK była umowa pomiędzy Eurocash i Emperia, podpisana 21 grudnia 2010 r. Z informacji przekazanych do Urzędu wynika, że transakcja wynika ze strategii rozwoju Eurocash, która zakłada rozwój sieci punktów sprzedaży. Ma to pozwolić na skuteczniejsze konkurowanie z sieciami detalicznymi oraz na rynku hurtowego handlu.
W trakcie prowadzonego postępowania UOKiK przeprowadził badania rynków, na których działalność uczestników koncentracji pokrywa się. Do blisko 800 przedsiębiorców wysłana została ankieta dotycząca m.in. przychodów uzyskanych z hurtowej sprzedaży produktów FMCG.
Analiza przeprowadzona przez Urząd wykazała, że planowana transakcja doprowadziłaby do naruszenia konkurencji na 20 lokalnych rynkach hurtowej sprzedaży produktów FMCG poprzez hurtownie niewyspecjalizowane. Prezes UOKiK uznała jednak, że możliwe będzie nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie zniweluje antykonkurencyjne skutki transakcji. Eurocash będzie musiał w ciągu 12 miesięcy od dnia zrealizowania transakcji wyzbyć się wszelkich praw do 12 hurtowni – w Białej Podlaskiej, Brodnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Kopytowie, Kraśniku, Łomży, Ostrowcu Świętokrzyskim, Płocku, Płońsku, Rykach, Suwałkach i Zamościu.
– Sprzedaż będzie mogła nastąpić na rzecz niezależnego inwestora spoza grupy Eurocash. Musi on również gwarantować prowadzenie takiej samej działalności handlowej, jak sprzedawane hurtownie – w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez urząd – wyjaśnia prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Decyzja w sprawie Eurocash jest trzecią w tym roku zgodą warunkową wydaną przez Prezes UOKiK – na 128 wszystkich rozstrzygnięć z zakresu kontroli koncentracji. Wśród nich znalazły się również dwa zakazy koncentracji. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.