Gazprom zwróci Polsce ponad 6 mld złotych

Udostępnij artykuł
PGNiG i Gazprom podpisały aneks do Kontraktu Jamalskiego. Zgodnie z postanowieniami dokumentu Gazprom wpłaci na konto PGNiG ponad 1,5 mld dolarów do 1 lipca br. Taką sumę PGNiG nadpłacił za odbierany gaz ziemny od listopada 2014 r., co zostało potwierdzone wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie 30 marca 2020 r.

– To pokazuje, że skuteczna polityka rządu i twarda walka o polskie interesy przynosi dobre efekty. Widać, że jeśli prowadzi się politykę konsekwentną i popartą argumentami, można odnieść sukces nawet z tak wymagającym partnerem jak Gazprom. Dzięki temu i dobrej współpracy z prezydentem możliwe jest osiąganie wymiernych korzyści dla Polski – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że relacje Polski z Gazpromem wyglądają dziś zupełnie inaczej, niż jeszcze pięć lat temu. Dzięki realizacji konsekwentnej polityki oparte są przede wszystkim o partnerstwo biznesowe.

– Kontynuujemy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i dbamy o to, by gaz dla Polaków i dla polskich firm był jak najtańszy – dodaje Jacek Sasin.

Według wicepremiera Jacka Sasina konsekwentnie prowadzona przez rząd polityka dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego doprowadziła do obniżenia uzależnienia od importu surowca z kierunku wschodniego. W 2016 r. blisko 90 proc. gazu ziemnego pochodziło z importu zza wschodniej granicy Polski. Obecnie wartość ta spadła do ok. 60 proc.

– Zmiana ta dokonała się dzięki pełnemu wykorzystaniu Terminala LNG w Świnoujściu, a niedługiej perspektywie proces dywersyfikacji usprawni uruchomienie gazociągu Baltic Pipe – dodał wicepremier.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 16.06.2020
Aktualizacja: 16.06.2020