Inspekcja Handlowa skontrolowała ceny na prawie 1800 stacjach

Udostępnij artykuł

Jak poinformował UOKiK, w ciągu ostatniego weekendu lutego 2022 Inspekcja Handlowa i jej pracownicy sprawdzili ceny paliw na 1797 stacjach. Akcja miała na celu przeciwdziałanie zawyżaniu cen przez sprzedawców chcących wykorzystać niepokoje społeczne po inwazji Rosji na Ukrainę.

Inspekcja Handlowa

Niepokoje po ataku na Ukrainę

Odkąd Rosja najechała na Ukrainę w czwartek 24 lutego 2022 roku w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele informacji, których celem było wywołanie paniki w polskim społeczeństwie. W myśl głównej narracji w związku z konfliktem na wschodzie na stacjach w Polsce miało zabraknąć paliw lub w krótkim czasie ich ceny miały gwałtownie wzrosnąć.

Czytaj więcej: Rosja napadła na Ukrainę

Pojawiały się sugestie, że PKN Orlen nie ma zabezpieczonych wystarczających zapasów, aby zaspokoić zwiększony popyt. Również zdarzały się głosy, że za sprawą rozpoczętego postoju remontowego w rafinerii Grupy Lotos na polski rynek trafi mniej paliw.

W efekcie podobnych narracji w czwartek oraz w piątek kierowcy masowo ruszyli na stacje. Część właścicieli stacji paliw postanowiła wykorzystać fakt paniki podwyższając ceny wszystkich paliw płynnych. Na szczęście zachowania te spotkały się z szybką reakcją głównego polskiego dostawcy – PKN Orlen.

Czytaj więcej na ten temat: Prezes PKN Orlen: rozwiązujemy umowy ze stacjami sztucznie zawyżającymi ceny

Płocki koncern rozwiązał umowy z właścicielami stacji nieuczciwie zawyżającymi ceny detaliczne paliw, których obsługiwał jako hurtownik.

UOKiK kontroluje ceny – właściciele stacji zwracają pieniądze

Skala publikowanych przez kierowców nadużyć w ustalaniu cen na stacjach była tak duża, że jeszcze w czwartek pierwsze interwencje zarządził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

„UOKiK i Inspekcja Handlowa monitorują ceny paliw w Polsce. Przedsiębiorcy, którzy próbują wykorzystywać rosyjską dezinformację oraz wynikające z niej obawy konsumentów dot. stabilności dostaw oraz zapasów paliwa do windowania cen, będą poddani drobiazgowej kontroli przez IH. Wzmożone kontrole stacji paliw prowadzone przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej będą prowadzone m.in. pod kątem legalności prowadzenia działalności i prawidłowości oznakowania cen. Konsumencie, zachęcamy do korzystania z aplikacji takich jak Google Maps lub Yanosik. Możesz w nich zweryfikować ceny paliw w twoim sąsiedztwie lub gdy jesteś w podróży. Omijajmy nierzetelnych przedsiębiorców!” – czytamy w komunikatach UOKiK zamieszczonych na portalu Twitter w dniu 24.02.2022 o godzi. 21:46.

O pierwszych wynikach działań UOKiK oraz IH urząd poinformował po południu 1 marca 2022 r. W weekend 259 pracowników Inspekcji Handlowej sprawdziło ceny paliw na 1797 stacjach w całej Polsce. W efekcie tych działań IH podjęła decyzję o wszczęciu 60 kontroli – działania kontrolne są w toku.

Urząd poinformował, że właściciele zaczęli zwracać pieniądze klientom. Nie ujawniono jednak, czy dotyczy to wszystkich stacji, które podjęły nieuczciwy proceder. UOKiK na swoim profilu na portalu Twitter opublikował zdjęcie informacji wywieszonej na drzwiach jednej ze stacji paliw.

„Klienci tankujący paliwo dnia 24-02-2022 posiadający dowód zakupu (paragon lub faktura) proszenie są o zgłaszanie się do kasy w celu zwrotu różnicy ceny zakupu” – brzmi treść komunikatu anonimowej stacji (pisownia oryginalna – przy. red.)

Inspekcja Handlowa prosi o zgłaszanie nieprawidłowości

Jeszcze w piątek 25 lutego br. na oficjalnej stronie Inspekcji Handlowej pojawił się komunikat skierowany do konsumentów. To prośba o zgłaszania wszelkich nieprawidłowości oraz nadużyć w zakresie cen paliw na stacjach w Polsce. Urząd udostępnił dane kontaktowe umożliwiające zgłaszanie przedsiębiorców stosujących nieuczciwe praktyki.

„Jeżeli zauważycie wzrost cen paliw na stacjach prosimy o zgłoszenie tego faktu telefonicznie do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie pod nr 22 826 18 30, 22 826 42 09, 22 826 42 20 lub na adres e-mail ih_warszawa@wiih.org.pl”. – brzmi pełna treść piątkowego komunikatu Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Warszawie.

O szerokiej akcji sprawdzania cen na stacjach informował również Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie.

„Pracujemy. Cały czas jesteśmy w terenie, sprawdzamy ceny paliw i kontrolujemy stacje. Mówimy <<nie!>> bezpodstawnym podwyżkom. wpr@krakow.wiih.gov.pl tutaj możecie zgłaszać stacje z terenu woj. małopolskiego” – czytamy w twitterowym komunikacie Inspekcji Handlowej w Krakowie z 26 lutego br.

Prezes UOKiK dziękuje Orlen i Lotos

Zapowiadając kontrole na stacjach w Polsce Tomasz Chróstny, prezes UOKiK równocześnie podziękował koncernom Orlen i Lotos. Pozytywnie ocenił fakt, że producenci i dostawcy paliw są gotowi zrezygnować ze współpracy z tymi stacjami, które w sposób nieuzasadniony windują ceny paliw.

Autor: Edwin Kaniuk

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.