KAS: sprzedawali olej smarowy jako olej napędowy

Udostępnij artykuł
Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się sprzedażą oleju smarowego – który jest zwolniony z VAT i akcyzy – jako oleju napędowego.

Grupa działała na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Rumunii. Akt oskarżenia wniesiono przeciwko 52 osobom, z których 40 przyznało się do winy.

Wyprodukowany w Polsce olej smarowy był wywożony poza granice Polski, głównie do Niemiec. Tam przelewany był do cystern i miał trafić do odbiorców z Litwy, Łotwy oraz Rumunii. Towar trafiał jednak do Polski i sprzedawany był bez opłacania podatku VAT i akcyzy jako olej napędowy stacjom paliw, firmom transportowym i gospodarstwom rolnym. Takie transporty wykryli funkcjonariusze KAS. Przyłapali oni również na gorącym uczynku przelewanie oleju smarowego do cystern z oznaczeniami, które wskazywały, że to olej napędowy.

Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano na blisko 103 mln zł.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu liczący ponad 1000 stron akt oskarżenia przeciwko 52 osobom, które brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 40 z nich przyznało się do winy.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 20.11.2020
Aktualizacja: 20.11.2020