TNK – BP będzie musiał, do 29 października, wpłacić depozyt w wysokości 1 mld dolarów. Resztę kwoty ma zapłacić po zakończeniu transakcji, czyli do końca pierwszej połowy 2011 roku.
TNK- BP w wyniku transakcji w Wenezueli pozyska: 16,7 proc. udziałów w PetroMonagas SA, który jest producentem oleju ciężkiego, 40 proc. udziałów w Petroperija SA oraz 26,7 proc. udziałów w Boqueron SA. Decyzja, którą podjęły władze BP jest nierozerwalnie związana z katastrofą w Zatoce Meksykańskiej. W jej wyniku koncern jest zobligowany do zapłacenia bardzo wysokich odszkodowań dla osób pokrzywdzonych. BP chce w wyniku sprzedaży swoich aktywów uzyskać kwotę w wysokości 30 mld dolarów. 14 października, podczas wizyty Hugo Chaveza na Kremlu, strona rosyjska i wenezuelska podpisały wstępną umowę dotyczącą zbycia ewentualnych aktywów.
– Biorąc pod uwagę silne relacje Rosji z Wietnamem oraz Wenezuelą, jesteśmy pewni, że ta transakcja będzie bardzo wartościowe zarówno dla TNK-BP, jak i naszych partnerów lokalnych – powiedział w oświadczeniu Michaił Fridman, dyrektor wykonawczy.
TNK-BP to wspólne przedsięwzięcie Brytyjczyków i grupy rosyjskich biznesmanów, jest trzecim pod względem wielkości producentem ropy po koncernach Rosneft i Lukoil. Wytwarza około 1,9 mln baryłek ropy dziennie.