W trzydniowych spotkaniach na terenie Sopotu i Gdańska bierze udział ponad 250 przedstawicieli kadry kierowniczej z głównych firm sektora rafineryjnego oraz ekspertów branżowych. Konferencja zakończy się zwiedzaniem instalacji wybudowanych w ramach Programu 10+ w grupie Lotos.
– Spodziewam się merytorycznej i otwartej dyskusji wszystkich uczestników na temat tego, co jest kluczowe nie tylko dla sektora rafineryjnego, ale i dla budowy wspólnego potencjału sektora energii krajów UE. Potencjału, który przekłada się na rozwój pozostałych sektorów gospodarek krajów członkowskich, a w konsekwencji na wzrost poziomu życia mieszkańców Europy. Uważam, że fundamentem Wspólnoty byłoby wspólne rozwiązywanie problemów związanych z dostawami i wykorzystaniem źródeł energii. – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos otwierając tym samym tegoroczną Konferencję "Central and Eastern European Refining and Petrochemicals".
Na szybko zmieniającym się rynku, tego typu spotkania dla firm naftowych stanowią duże możliwości w zakresie wymiany wiedzy, praktycznych doświadczeń oraz kontaktów, co owocuje nowymi projektami. W tym roku nacisk konferencji został położony również na aspekty technologiczne, które w tworzeniu produktów rafineryjnych odgrywają bardzo dużą rolę.
W grupie Lotos, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w ramach Programu 10+ (zakończony w marcu 2011) wybudowano nowoczesne instalacje do przerobu ropy naftowej, zaś rafineria zwiększyła zdolność przetwarzania ropy z 6 do 10,5 mln ton rocznie. Jest to skok nie tylko ilościowy, ale też jakościowy. W konsekwencji tych inwestycji gdańska rafineria produkuje dzisiaj najwyższej jakości paliwa, w tym bardzo poszukiwany olej napędowy. Dodatkowo rozbudowa technologiczna zapewniła wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz zminimalizowała wpływ na środowisko.
Wspomniane nowe technologie zastosowane w gdańskiej rafinerii umożliwiają przetwarzanie różnych gatunków ropy od różnych dostawców. Ma to rosnący wpływ nie tylko na umocnienie pozycji rynkowej spółki, ale również na zwiększenie potencjału przemysłowego bezpieczeństwa sektora energii Polski oraz krajów regionu.
Podczas XIV konferencji przedstawicieli branży rafineryjnej i petrochemicznej organizowanej przez World Refining Association poruszone zostaną m.in. tematy:
• zapewniania zgodności z regulacjami dla branży paliwowej w Unii Europejskiej,
• potrzeb sektora naftowego w Europie i na świecie,
• możliwości w zakresie innowacyjnych metod zwiększania rentowności i marż oraz analizy strategiczne proponowanych rozwiązań,
• najlepszych inwestycji realizowanych w regionie Centralnej i Wschodniej Europy m.in. Programu 10+,
• możliwości integrowania się przedstawicieli w ramach inicjatyw takich jak CEEP (Central Europe Energy Partners).
Jednym z interesujących tematów dotyczących bezpieczeństwa UE w sektorze energii będzie koncepcja budowy magazynów na ropę naftową i paliwa (kawerny solne) na Pomorzu w związku z planowanymi dostawami zdywersyfikowanej ropy. Realizacja tej inwestycji pozwoli uzyskać w Polsce poziom możliwości magazynowych paliw i ropy naftowej w kawernach (przeliczanych na głowę mieszkańca), zbliżony do poziomu Niemiec czy Francji. Magazyny tego typu będą służyć nie tylko Polsce, ale również państwom regionu bałtyckiego.
World Refining Association to niezależna brytyjska instytucja, która od 14 lat działa na rzecz rozwoju sektora przemysłowo-energetycznego, współpracując z największymi koncernami paliwowymi oraz rządami wielu krajów. Celem spotkań organizowanych przez WRA jest wymiana informacji oraz doświadczeń biznesowych partnerów sektora z regionów Europy, Rosji, Bliskiego Wschodu oraz Azji.
CEEP, czyli Central Europe Energy Partners, to stowarzyszenie firm z branży energetycznej i paliwowej, które ma ułatwić integrację sektora w Europie Środkowej. Jednocześnie ma wzmocnić pozycję tej branży w Unii Europejskiej. Stowarzyszenie powołano do życia 4 maja 2010 roku w Brukseli. Jest pierwszą branżową organizacją z Europy Środkowej, posiadającą stałe przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej – podają twórcy inicjatywy.