Jeden z podmiotów dopuszczony został do udziału w dalszej części przetargu warunkowo. Który? Tego niestety się nie dowiemy, podobnie jak nie poznamy na razie listy pozostałych trzech zainteresowanych Lotosem. – Dla zachowania maksymalnej konkurencyjności procesu oraz mając na względzie dotychczasową praktykę MSP w odniesieniu do spółek giełdowych, nazwy wyłonionych podmiotów nie będą podawane do publicznej wiadomości – tłumaczy ministerstwo skarbu państwa.
Wiadomo jedynie, że jedynym rosyjskim inwestorem, który jest zainteresowany zakupem państwowych udziałów w spółce Lotos jest koncern TNK-BP. O udziale rosyjskiego koncernu informuje rosyjski dziennik Kommiersant, który potwierdza, że wcześniej polską rafinerią interesowały się także Gazprom i Rosnieft.
Teraz resort Aleksandra Grada czeka na wiążące oferty, które mają wpłynąć w ciągu pięciu miesięcy – do 16 listopada. Oferty będą rozpatrywane przez Lotos i ministerstwo, ale aby transakcja mogła dojść do skutku, potrzebna będzie jeszcze akceptacja Rady Ministrów.
Na sprzedaż jest 69 mln akcji Lotosu należących do skarbu państwa. Stanowią one 53 proc. kapitału zakładowego spółki i tyle samo głosów na jej walnym zgromadzeniu. Niedawno koncern Lotos zakończył realizację programu 10+. Kolejnym krokiem spółki jest uruchomienie sieci stacji paliw w segmencie ekonomicznym Lotos Optima. Pierwsze obiekty tej sieci mają powstać już w tym roku. Prezes GK Grupa Lotos Paweł Olechnowicz zauważył, że w związku z zakończeniem programu modernizacji rafinerii 10+ znacznie zwiększyła się zdolność przerobu ropy rocznie oraz stopień jej przerobu – na korzyść atrakcyjnych rynkowo oleju napędowego i paliwa lotniczego. GKGL osiągnęła w 2010 roku 19,7 mld przychodów ze sprzedaży, czyli o ponad 5 mld więcej, niż w poprzednim roku (14,3 mld) i zysk operacyjny na poziomie 763 mln zł (419 mln w 2009 roku).