Tym samym spółka Lotos E&P Norge została jednym z 22 operatorów, którzy w rundzie prekwalifikacyjnej APA 2010 otrzymali dostęp do 50 oferowanych licencji.
Pozostałe 75 proc. udziałów w ww. koncesji przyznane zostało w równych proporcjach trzem spółkom: Skagen 44AS, Edison International Norway Branch, 4Sea Energy AS. Warto przypomnieć, że wraz z tymi spółkami Lotos obecny jest także na sąsiadującej koncesji PL503 oraz dwóch innych: PL556 i PL498.
Zgodnie z programem prac, obejmującym łączny obszar koncesji PL503 i przyległej do niej powyżej opisanej koncesji PL 503B (tj., obszar o powierzchni ok. 1500 km2) w połowie 2011 roku planowane jest przeprowadzenie badań sejsmicznych 3D, na podstawie których podjęta zostanie decyzja o ewentualnym wykonaniu otworu poszukiwawczego.
Szacunkowe koszty związane z ww. pracami, przypadające na 25% udział w koncesji, wynoszą ok. 17,5 mln NOK (tj. ok. 8,7 mln PLN).
Udziały i status operatora w koncesji PL 503 przyznano Lotos Norge w ramach rundy licencyjnej APA 2008. Łączna powierzchnia koncesji wynosi blisko 980 km2, przy głębokości wody wynoszącej ok. 100 m.
Spółkę Lotos Exploration & Production Norge AS, w całości zależną od Lotos Petrobalticu, powołano do życia we wrześniu 2007 r. Kieruje nią Henrik Carlsen – przez ponad trzydzieści lata związany z koncernem Statoil, z którym realizował wiele istotnych projektów rozwojowych z obszaru wydobycia ropy naftowej i gazu. Główny zadaniem firmy jest pozyskiwanie dla grupy kapitałowej Lotos udziałów w projektach poszukiwawczo-wydobywczych realizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Lotos Norge posiada aktualnie 8 koncesji (7 poszukiwawczych i 1 wydobywczą). W 4 z nich spółka jest operatorem, czyli firmą wiodącą w całym procesie zagospodarowania złoża. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są na złożu Yme, zlokalizowanym na M. Północnym, gdzie w tym roku planowane jest uruchomienie produkcji ropy naftowej.