Zbiorniki są szczelne, a zalanie wodą w czasie powodzi grozi przede wszystkim wypiętrzeniem zbiornika, zmianą jego położenia w gruncie na skutek jego rozmycia i uszkodzeniem instalacji. Ziemia po powodzi w wielu miejscach jest tak nasiąknięta wodą, że przez długi czas nie można wykonać badań.
Jeśli chodzi o wykonywanie badań technicznych urządzeń zalanych w czasie powodzi, to takie badania traktujemy priorytetowo i inspektorzy starają się umówić możliwie najkrótsze terminy. Zależą one jednak w znacznej mierze od rozmiarów szkód na konkretnym terenie.
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub usterek powstałych na skutek powodzi (działanie wody, destabilizacja podłoża itp.) Urząd Dozoru Technicznego służy pomocą w celu dokonania oceny stanu technicznego oraz identyfikacji ewentualnych działań naprawczych. Urząd Dozoru Technicznego prosi właścicieli stacji, którzy mogą mieć zalane stacje bądź zbiorniki o kontakt z najbliższym oddziałem UDT. Inspektor UDT przeprowadzi stosowne badanie w ramach opłaty rocznej z tytułu wykonywania dozoru technicznego nad urządzeniem. Badanie powinno być przeprowadzone w obecności użytkownika urządzenia, konserwatora, a także obsługującego (jeśli ma to zastosowanie).