Ładny wygląd i utrzymanie dystrybutora w czystości zapewniają tylko obudowy wykonane z materiałów nierdzewnych lub z tworzyw sztucznych, które rozwiązują problem korozji. Firma Petrotec od samego początku produkcji założyła produkcję tylko dystrybutorów w obudowie z materiałów nierdzewnych, jest to wykonanie standardowe. Dystrybutor także musi być konstrukcyjnie stabilny, co jest ważnym czynnikiem w zakresie bezpieczeństwa. Dlatego producent dystrybutorów firma Petrotec uwzględniła te aspekty także w nowej generacji dystrybutorów serii Progres 5000, które od prawie roku dostarczamy na rynek polski.
Mają one obudowy wykonane z materiałów nierdzewnych, obudowa liczydła z tworzywa sztucznego, stabilną, mocną konstrukcję ramową. Mogą posiadać od 1 do 5 gatunków paliwa (10 węży), mogą posiadać jeden moduł na LPG (1 lub 2 węże).
Układ preselekcji czyli możliwość programowania za jaką wartość lub ilość ma dystrybutor nalać paliwa. Oferowane przez Petronova dystrybutory firmy Petrotec w standardzie mają taką opcje. Przy aktualnych cenach paliw, gdy tankujący liczą każdą złotówkę, opcja ta jest bardzo przydatna i mając np. 50 zł programujemy taką kwotę i dystrybutor sam zakończy tankowanie. W warunkach zimowych, przy często minusowej temperaturze, po zaprogramowaniu nie musimy trzymać pistoletu i pilnować aby nie przelać paliwa, ręce nam nie zmarzną.
Firma Petronova od kilku już lat oferuje dystrybutory z modułem głośnomówiącym, czyli po podniesieniu pistoletu dystrybutor informuje głosem o gatunku paliwa. Moim zdaniem taki moduł obowiązkowo powinien być montowany w dystrybutorach wielopaliwowych. Pozwoliłoby to na uniknięcie pomyłek i nieraz wysokich kosztów czyszczenia układu paliwowego lub w najgorszym wypadku naprawy silnika.
Multimedia w dystrybutorach paliw nie są już nowością i nie cieszą się one zbyt dużą popularnością. To dość droga opcja i ma rację bytu jeśli właściciel stacji paliw potrafi ją w pełni wykorzystać np. do zareklamowania towaru w sklepie stacyjnym lub inne swoje usługi. Największe pole do popisu mają tu stacje przy marketowe.
Dystrybutor nie tylko musi spełniać wymogi tankującego, ale także musi spełniać oczekiwania właściciela stacji paliw. Musi być bezawaryjny, tani jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, mieć stały i tani dostęp do części zamiennych, rozbudowaną sieć serwisową (najbliższy serwis do 100 km od lokalizacji stacji paliw).
Obecnie także obserwujemy wzrost zainteresowania automatami na karty bankowe lub pobierającymi gotówkę. Jest to związane z poszukiwaniem oszczędności. Większość mniejszych stacji paliw całodobowych nie stać na utrzymanie obsługi w godzinach nocnych. Dlatego aby nie zamykać całkowicie stacji w godzinach nocnych, chcą umożliwić tankowanie np. z wybranego dystrybutora sterowanego automatem na karty bankowe lub pobierającego banknoty.
Oferowane przez nas dystrybutory firmy Petrotec model Progress 5000 umożliwia dzięki swojej modułowej konstrukcji dołożenie opcji multimediów, modułu głośnomówiącego lub podłączenia pod automat na karty bankowe w każdej chwili, bez zbędnych dodatkowych kosztów (należy tylko podczas budowy lub modernizacji stacji przewidzieć wymagane okablowanie).
W okresie zimowym dystrybutory firmy Petrotec nie wymagają specjalnej obsługi lub przygotowania. Wystarczy zgodnie z instrukcja użytkowania przestrzegać terminów przeglądów, dbać o czystość urządzenia, sprawdzać uszczelnienia i dystrybutor bez problemów będzie pracował w okresie zimowym. Jedynie na stacjach paliw gdzie dystrybutory nie pracują całą dobę i są nieczynne np. w nocy, należy pozostawić włączone zasilanie dystrybutora, co pozwoli na pewne załączenie elektroniki. W ekstremalnych sytuacjach, przy bardzo niskich temperaturach, w dystrybutorach Petrotec jest możliwość zamontowania podgrzewaczy.