Orlen planuje inwestycje na Litwie

PKN Orlen stawia na dynamiczny rozwój aktywów na Litwie, zgodnie ze strategią Orlen2030. Podczas spotkania z Ingridą Šimonytė, Premier Republiki Litwy, Daniel Obajtek, prezes Orlen zaprezentował główne strategiczne założenia rozwoju Grupy Orlen do 2030 r., również w kontekście bezpieczeństwa energetycznego regionu.

Rozmowy dotyczyły m.in. planowanej inwestycji w pogłębiony przerób ropy w Możejkach oraz szeroko rozumianej transformacji energetycznej, jej znaczenia dla regionu, a także perspektyw rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii.

– Orlen Lietuva to strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie, przez co gwarantuje jego bezpieczeństwo energetyczne. Inwestując w jej rozwój, zwiększamy więc korzyści nie tylko dla Grupy Orlen, ale też gospodarki Litwy. Jedną z kluczowych inwestycji , którą chcemy zrealizować, jest projekt pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, który umożliwiłby znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych. Dlatego bardzo ważna jest deklaracja pani Premier dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia. Widzimy też potencjał w ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju źródeł zero- i niskoemisyjnych, bo ten kierunek jest ważnym elementem zarówno w strategii Orlen2030, jak i Strategii Energetycznej Litwy – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Według szacunków PKN Orlen, jego realizacja zajęłaby około 4 lat. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc w związku z potencjalną inwestycją, znacząco ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

Równolegle, zgodnie z zapowiedziami, rozwijana jest sieć stacji paliw na Litwie. Na przestrzeni 2020 roku PKN Orlen uruchomił w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach cztery nowe obiekty. To oznacza, że klienci w tym kraju mogą już korzystać z 29 stacji paliw. Litewski rynek jest bardzo perspektywiczny, dlatego prowadzone są również zaawansowane prace modernizacyjne na kolejnych trzech istniejących już na Litwie stacjach, w tym dwie w formacie Zburz i Zbuduj, czyli powstają całkowicie nowe, większe obiekty, na miejscu istniejących.

PKN Orlen rozwijając sieć detaliczną na Litwie szuka też nowoczesnych rozwiązań, które urozmaicą ofertę dla klientów. Na najważniejszych stacjach planowana jest budowa wysokich witaczy reklamowych z logo Orlen, co byłoby nowym rozwiązaniem na tym rynku. Pierwszy witacz pojawi się już na przełomie marca i kwietnia br. na stacji paliw Zezmariai. Analizowana jest też możliwość instalacji ładowarek dla samochodów elektrycznych, dystrybutorów AdBlue dla samochodów osobowych, czy elementów reklamy cyfrowej (tzw. digital signage).

Segment detaliczny Grupy Orlen obecnie ma duży wkład do wyników Koncernu. Tylko w 2020 r. zysk operacyjny tego segmentu osiągnął rekordowy poziom 3,3 mld zł. Ten obszar jest też ważnym elementem wzmacniania wartości całej Grupy Orlen w perspektywie 10 lat. Rozwój sieci na Litwie wpisuje się w założenia strategii PKN Orlen, która przewiduje, że do 2030 r. na rozwój obszaru detalicznego przeznaczone zostanie blisko 11 mld zł. To przełoży się również na wzrost zysku operacyjnego (EBITDA) tego obszaru do około 5 mld zł rocznie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.