Oszustwo paliwowe wykryte dzięki międzynarodowej współpracy

Udostępnij artykuł
Dzięki współpracy funkcjonariuszy KAS z Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z Administracją Finansową Słowacji zatrzymano 3 osoby zajmujące się nielegalnym importem i dystrybucją paliw. Zatrzymani nielegalnie importowali  a następnie  dystrybuowali 2 miliony litrów oleju mineralnego. Wstępne szkody z tytułu podatku akcyzowego oszacowano na ponad 188 tys. euro.
KAS/MF

Administracja finansowa Słowacji nad sprawą nielegalnego obrotu olejem mineralnym pracowała od lipca 2019 roku.

Przestępczy proceder udało się przerwać dzięki współpracy strony słowackiej z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Polsko-Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku oraz prowadzonemu monitoringowi. Monitorowano poszczególne transporty przesyłek a także miejsce, w którym przepompowywano olej mineralny z polskiego zbiornika do słowackiego.

Trzy osoby podejrzane o popełnianie przestępstw podatkowych zostały zatrzymane w rejonie słowackiej Trnavy.

Oszuści próbowali zatuszować nielegalną działalność za pośrednictwem różnych zagranicznych firm, które zmieniały się podczas prowadzenia przestępczej działalności.  Zmienili także miejsca wyładunku paliw, głównie w innych państwach członkowskich UE.

Transportom olejów mineralnych z polskich składów towarzyszyło zawsze kilka pojazdów, których zadaniem była ochrona terenu wokół ciągnika z cysterną przewożącą olej, ale także terenu wokół budynku, do którego pompowano olej mineralny.

Administracja finansowa Słowacji przeprowadziła przeszukania  posesji w miejscowościach Michal na Ostrove i Dolný Štál a także przeszukania innych obiektów.

Podczas tych działań zabezpieczono  około 30 tysięcy litrów oleju mineralnego,  gotówkę  w   wysokości 30 tysięcy euro, pieczątki firmowe,  dokumenty, nośniki danych, komputery oraz kontener transportowy służący do przechowywania oleju.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

W tej sprawie udokumentowano co najmniej  62 transporty oleju mineralnego w łącznej ilości  prawie 2 mln litrów.  Wstępnie straty z tytułu podatku akcyzowego oszacowane zostały na ponad 188 tys. euro.

Śledczy ze słowackiej administracji finansowej postawili zarzuty wszystkim zatrzymanym za popełnienie  przestępstw polegających na obniżaniu podatków i składek ubezpieczeniowych, dokonanych w formie współudziału. Grozi im kara pozbawienia wolności od 4 do 10 lat.

Polsko Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w  Barwinku jest jednym z 5 tego typu centrów w kraju.  Do jego zadań  należy obsługa zapytań dotyczących m.in. pojazdów i dokumentów, przewozu towarów w ruchu drogowym czy wiarygodności prowadzonej działalności gospodarczej. W 2019 r. funkcjonariusze KAS pełniący służbę w centrum w Barwinku  obsłużyli blisko 3,5 tysiąca wniosków wymieniając prawie 10 tys. informacji.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 15.10.2020
Aktualizacja: 15.10.2020