PERN z kolejnym zbiornikiem na paliwa

Udostępnij artykuł
W bazie paliw w Koluszkach został oddany do eksploatacji nowy zbiornik na olej napędowy o pojemności 32 tys. m sześc. Projekt jest częścią ambitnego programu Megainwestycji PERN, który odpowiada na potrzeby klientów i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Baza paliw w Koluszkach składa się z 37 zbiorników, o łącznej pojemności nominalnej 343 tys. m sześc., w których magazynowane są m.in. olej napędowy, olej opałowy lekki, benzyna, biokomponenty i dodatki firmowe. Produkty przyjmowane są z rurociągu dalekosiężnego Płock – Koluszki, cystern kolejowych i cystern drogowych, a także magazynowane oraz wydawane do innych baz paliw rurociągiem dalekosiężnym Koluszki – Boronów, cysternami kolejowymi oraz poprzez cysterny drogowe na rynek.

Baza w Koluszkach jest liderem w PERN w zakresie realizowanych procesów, w tym m.in. dozowania biokomponentów i dodatków firmowych i obrotu paliwami oraz wydań paliw na transport autocysternowy, dlatego równocześnie z nowym zbiornikiem wybudowano dodatkowo miejsce postoju dla 30 autocystern, które oznacza wejście na wyższy poziom współpracy z klientami, poprzez poprawę komfortu pracy kierowców. Ta inwestycja zwiększy także bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i mieszkańców Koluszek.

– Nowy zbiornik w Koluszkach to element II etapu rozbudowy pojemności na paliwa. Jednocześnie mamy już uruchomione działania dotyczące III etapu. PERN nie zwalnia kroku. Niebawem zakończymy realizację inwestycji dwóch potężnych zbiorników na ropę w Bazie Gdańsk – 100 tys. m sześc. każdy. Jesienią będą dostępne kolejne pojemności surowcowe – tym razem w Terminalu Naftowym w Gdańsku. To nasza odpowiedź na zmianę trendów na rynku zakupów surowca. Nasi klienci coraz więcej ropy nabywają z innych niż wschodni kierunków, a to wymaga od nas elastycznego podejścia i zaspokojenia ich oczekiwań – skomentował Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN.

Baza paliw w Koluszkach jest połączona rurociągami z rafinerią PKN Orlen w Płocku na północy i z bazą paliw PERN w Boronowie na południu. Obecnie w ramach Megainwestycji projektowana jest budowa ok. 100 km przedłużenia istniejącego rurociągu produktowego relacji Płock – Koluszki – Boronów do Terminala Paliw w Trzebini. Dzięki temu zostanie ograniczony transport produktów naftowych drogami lokalnymi, a także wzrośnie bezpieczeństwo i niezawodność zaopatrzenia w paliwa Aglomeracji Śląskiej z wykorzystaniem nowo wybudowanych zbiorników w Koluszkach.

– To już trzeci zbiornik o podobnej wielkości, który oddajemy w tej bazie w przeciągu trzech lat, co oznacza wzrost pojemności tej bazy o około 35 proc. Tak jak poprzednio projekt był realizowany przez Konsorcjum w składzie: Naftoremont Naftobudowa jako lider i spółkę Agat jako partnera – podsumowuje Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes zarządu PERN.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 15.06.2020
Aktualizacja: 15.06.2020