Petrolinvest: kolejny etap wiercenia Shyrak 1

Udostępnij artykuł

Ma on polegać na zapuszczeniu i zacementowaniu kolumny rur okładzinowych. 24 lutego w odwiercie Shyrak 1 zakończono wiercenie części przeznaczonej pod rury średnicy 251 mm. Na podstawie badań próbek skał pobranych z odwiertu oraz wykonanych w odwiercie pomiarów geofizycznych wiadomo, że na głębokości 5 336 m nawiercono serie osadów marglisto-ilastych, która najprawdopodobniej jest już stropową częścią utworów podsolnych dolnego permu. Skały te są uszczelnieniem dla niżej zalegających rafowych skał zbiornikowych, budujących przewidywane złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

– Opierając się na wynikach odwiertu, zakładając pozytywną realizację kolejnych technicznych etapów prac, przejdziemy do planowania drugiej fazy – zagospodarowania złoża. Wstępem do zagospodarowania będzie próbna eksploatacja, której celem jest dokładna ocena wielkości zasobów złoża i wydajności odwiertów. Ważną częścią planowania drugiej fazy będą projekty koniecznej infrastruktury wydobywczej dla oczyszczenia i magazynowania wydobywanej ropy naftowej, zagospodarowania towarzyszącego ropie naftowej gazu ziemnego oraz przygotowania ropy do transportu – mówi prezes Petrolinvestu Bertrand Le Guern.

W czasie wiercenia największe problemy techniczne wynikały z plastycznego zachowywania się soli, co wymusiło stosowanie w końcowym odcinku odwiertu ciężkiej płuczki wiertniczej o ciężarze właściwym 1,9 g/cm sześcienny. Na tak aktywne zachowywanie się osadów solnych wpływ miała między innymi obecność w nich gazu ziemnego.