Petrolinvest wchodzi w segment gazu łupkowego

Udostępnij artykuł

Silurian zamierza oferować podmiotom posiadającym koncesje poszukiwawcze gazu łupkowego pełną obsługę związaną z generalnym wykonawstwem, zarządzeniem projektem oraz prowadzeniem prac wiertniczych w fazie poszukiwania oraz w fazie eksploatacji gazu łupkowego w oparciu o własne urządzenia wiertnicze. Silurian prowadzić będzie działalność opierając się na sprawdzonych, amerykańskich technologiach i metodologiach wykonywania odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych gazu łupkowego.

Akwizycja Silurian jest elementem realizacji nowej strategii Petrolinvestu, w ramach której Petrolinvest będzie – oprócz głównej działalności polegającej na poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej z posiadanych obecnie koncesji w Kazachstanie (w szczególności koncesji OTG) – rozwijad działalność w segmentach biznesowych dających stabilne i przewidywalne przychody i zyski.

– Dzięki akwizycji Silurian, Petrolinvest wejdzie w bardzo perspektywiczny w Polsce segment biznesowy – świadczenia kompletu usług związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. Znając ogromne zapotrzebowanie na te usługi wynikające z ponad 70 wydanych dotychczas koncesji poszukiwawczych, jestem przekonany, że będzie to dynamicznie rosnący biznes – powiedział Bertrand Le Guern, prezes zarządu Petrolinvest SA.

Petrolinvest nabywa 60 proc. udziałów w Silurian od pana Wiesława Skrobowskiego, który jest inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia. Pan Skrobowski jest m.in. absolwentem MS Petroleum Geology University w Houston i przez wiele lat związany był z amerykańską branżą naftową. Pracował m.in. dla Digicon Geophysical oraz Exxon Production Research Co. Dla realizacji przedsięwzięcia pan Skrobowski zorganizował zespół wysokiej klasy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w branży naftowej i wiertniczej z pracy dla takich firm jak Texaco, Amoco, AGIP, Saipem (część koncernu ENI) oraz Parker Drilling.

– Chcemy rozpocząć kontraktowanie usług na przełomie marca i kwietnia 2011 roku i rozpocząć pierwsze prace wiertnicze własnym urządzeniem w 4 kwartale przyszłego roku. Do 2013 chcemy mieć pięć operujących w Polsce urządzeń wiertniczych dedykowanych pod projekty związane z poszukiwaniem gazu łupkowego – powiedział Wiesław Skrobowski, prezes zarządu Silurian Sp. z o.o.