PGNiG zaczyna odwiert w poszukiwaniu ropy i gazu

Udostępnij artykuł

Wykonawcą robót jest spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło, która należy do z grupy kapitałowej PGNiG. Projektowany otwór poszukiwawczy Niebieszczany-1 koło Sanoka zostanie wywiercony do głębokości 4800 m. Do końca tego roku planowane jest dowiercenie się do głębokości ok. 850 m.

– Celem wiercenia jest rozpoznanie ułożenia, rodzajów i przepuszczalności skał w głębi ziemi, co pomoże określić strukturę skał dla całego rejonu wiercenia. Na podstawie danych uzyskanych z tego otworu geolodzy ustalą gdzie mogą być zlokalizowane złoża węglowodorów – informuje biuro prasowe PGNiG. Wiercenie głębokiego otworu jest efektem zwiększenia zakresu działalności poszukiwawczej spółki w ostatnim roku. W przyszłym roku planowane jest wykonanie podobnego odwiertu, Dukla-1 koło Sanoka na głębokość 5500 m.

W 2007 r. spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło otrzymała koncesję na poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Bieszczadach. Wówczas zawarta została umowa o wspólnych operacjach pomiędzy PGNiG , a firmami zagranicznymi Eurogas Polska sp. z o.o. i Energia Bieszczady sp. z o.o. Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło jest operatorem koncesji i posiada w niej 51 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do spółek Eurogas (24 proc.) i Energia Bieszczady (25 proc.).

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które jest właścicielem spółki Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło, jest liderem rynku gazu w Polsce. Działalność podstawowa spółki obejmuje poszukiwania i eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucję paliw gazowych i płynnych. W Polsce PGNiG jest jednym z największych i najstarszych przedsiębiorstw. Przychody firmy oraz jej zysk stawiają spółkę w czołówce największych i najbardziej dochodowych podmiotów w Polsce.