– Krajowa Izba Biopaliw proponuje ograniczenie ulgi w podatku akcyzowym jedynie do biopaliw ciekłych i tym samym wyłączenie z niej paliw normatywnych zawierających biokomponenty. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest fakt, iż nie obserwuje się na rynku obniżenia ceny paliw normatywnych z dodatkiem biokomponentu do 5 proc. w stosunku do paliw bez takiego dodatku – informuje Tomasz Pańczyszyn. – Tym samym pozwala to na postawienie wniosku, iż pomoc publiczna nie wpłynęła w tym przypadku na obniżenie ceny hurtowej paliw normatywnych – dodaje ekspert.
– W wyniku zaproponowanego wprowadzenia ograniczenia zakresu ulg w podatku akcyzowym dla biokomponentów stosowanych w paliwach normatywnych do budżetu Państwa wpłyną dodatkowe środki finansowe. Środki te powinny w dużej mierze zostać przeznaczone na inne formy wspierania rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w celu bardziej efektywnej realizacji celów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – ocenia Tomasz Pańczyszyn.
– W tym celu należy dokonać zmian w zapisach Wieloletniego programu, które umożliwią utworzenie specjalnego Funduszu Wsparcia Rozwoju Rynku Biopaliw, przeznaczonego na finansowanie mechanizmów wsparcia zapisanych w tym dokumencie – dodaje Tomasz Pańczyszyn.
– Ponadto Krajowa Izba Biopaliw postuluje wprowadzenie zapisów uniemożliwiających stosowania ulgi w podatku akcyzowym (oraz ewentualnie możliwości rozliczenia NCW) w stosunku do zaimportowanych lub zakupionych na rynku wewnątrzwspólnotowym biopaliw i paliw z zawartością biokomponentów, które uzyskały już bezpośrednią pomoc publiczną w kraju wytworzenia. W tym zakresie, należałoby zobowiązać podmioty wprowadzające biokomponenty do przedstawiania urzędowych zaświadczeń od nabywców o otrzymanej (lub nie) pomocy publicznej – podsumowuje dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.