Prace nad strategią energetyczną do 2050 roku

Udostępnij artykuł

– Jestem przekonany, że konkluzje spotkania w Bełchatowie będą stanowić dobry materiał dla Komisji Europejskiej do przygotowania strategii energetycznej do roku 2050 – podkreślił wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas konferencji prasowej po spotkaniu dyrektorów generalnych ds.  energii z wszystkich państw członkowskich. Konferencja z udziałem Philipa Lowe, Dyrektora Generalnego ds. Energii KE, odbyła się 14 lipca 2011 w Bełchatowie.

Wiceminister Korolec zaznaczył, że głównym tematem spotkań przedstawicieli państw unijnych w Bełchatowie były zagadnienia dotyczące innowacyjnych technologii niskoemisyjnych oraz możliwości ich wsparcia. – Cieszę się, że tę dyskusję mogliśmy zorganizować właśnie w Bełchatowie, czyli w miejscu, które już wkrótce może  stać się polskim okrętem flagowym w zakresie wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla – podkreślił.

Dyrektorzy generalni ds. energii państw członkowskich uzgodnili, że droga do „niskoemisyjności” w 2050 r. nie może negatywnie odbić się na konkurencyjności gospodarek UE. Według nich transformacja sektora powinna być wykorzystana jako platforma do tworzenia nowych miejsc pracy. – Powinniśmy jednak utrzymać dodatni bilans między zatrudnieniem w sektorze niskoemisyjnym a miejscami pracy utraconymi w sektorach emisyjnych, dla każdego państwa osobno –  dodał wiceminister Korolec.

Wiceszef resortu gospodarki podkreślił także, że węgiel jeszcze przez długie lata pozostanie istotnym źródłem energii na świecie. – Polska jest wciąż największym producentem tego paliwa w Europie. Rozwijając niskoemisyjne technologie możemy stać się jednym ze światowych liderów wykorzystywania węgla – dodał.

Z kolei Philip Lowe, Dyrektor Generalny ds. energii KE, podkreślił, że przedsiębiorcy sektora energetycznego oczekują stabilności polityki ram regulacyjnych, aby móc odpowiednio planować swoje inwestycje. – Dlatego szczególną uwagę w tworzeniu Energy Roadmap 2050 chcemy zwrócić na regulacje prawne w tym zakresie – wyjaśnił Lowe.

Uczestnicy spotkania w Bełchatowie podkreślili również wiodącą rolę efektywności łańcucha energetycznego w osiągnięciu celów redukcji emisji CO2 w perspektywie 2050 r. Ponadto omówili znaczenie dla środowiska takich technologii jak np. kogeneracja, centralne chłodzenie czy samochody elektryczne. Zwrócili także uwagę na koniczność rozwoju infrastruktury energetycznej w tym inteligentnych sieci.

– Przejmująca po Polsce przewodnictwo w UE Dania potwierdziła już, że kontynuacja prac nad strategią będzie jednym z jej priorytetów – podkreślił wiceminister Korolec.