Przedmiotem postępowania jest 10 odrębnych obiektów (MOP) – 8 na odcinku Stryków–Konotopa i 2 na obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Umowa będzie dotyczyć miejsce, w którym dzierżawca wybuduje, wyposaży i poprowadzi MOP kategorii II (o funkcji wypoczynkowo–usługowej) wyposażony m. in. w stację paliw, albo MOP kategorii III, gdzie powinna się znaleźć m.in. stacja benzynowa i motel. Termin składania wniosków kwalifikacyjnych upływa 11 lipca o godzinie 14.
Kolejne postępowania obejmą MOP-y zlokalizowane przy autostradzie A1 (przełom II i III kwartału) i A4 (III kwartał). Obecnie w Polsce przy autostradach pod zarządem GDDKiA działa 17 miejsc obsługi podróżnych. Wpływy z dzierżawy MOP-ów zasilające budżet państwa tylko w 2010 roku wyniosły około 60 mln zł. W roku 2012 liczba miejsc obsługi podróżnych zwiększy się do 56, a do roku 2015 roku szacowane wpływy z tytułu dzierżawy nieruchomości miejsc obsługi podróżnych wyniosą około 500 mln zł a w latach 2011-2032 niemal 5 mld.
Dzierżawcy MOP-ów w przebiegu jednej drogi często wyłaniani są według tzw. zasady ABC. Zakłada ona, że dwa MOP-y prowadzone przez jedną firmę muszą być rozdzielone dwoma, które przypadły w udziale innym podmiotom. Umowy dzierżawy zawierane są na dłuższe okresy (często 20 lat) i kosztują dzierżawcę odsetek (np. 3 proc.) wszystkich jego dochodów. Zwycięskie firmy mają 12 miesięcy na uruchomienie stacji paliw.