Sieci BP i Statoil rozwijają się najszybciej

Udostępnij artykuł

Na koniec 2009 roku BP posiadało w sumie 384 stacje paliw, obecnie ich sieć liczy już w Polsce 394 obiekty. W tym roku koncern uruchomił m.in. stacje w miejscowościach Rogówko i Złotniki Kujawskie w woj. kujawsko-pomorskim, w Wymysłowie i w Babicach Starych w woj. mazowieckim czy miejscowości Wielącza w woj. lubelskim. BP posiada w swojej sieci zarówno stacje własne jak i działające na zasadzie partnerstwa.

Bardzo dobre wyniki zanotował także koncern Statoil. Jeszcze w ubiegłym roku sieć ta posiadała 291 stacji, a w tym roku w barwach koncernu działa o osiem stacji więcej. W ostatnim czasie koncern otworzył stację w Hrubieszowie w woj. lubelskim. W ramach sieci Stacji funkcjonują tak stacje własne koncernu, jak i stacje działające na zasadzie franszyzy.

Według szacunków POPiHN w Polsce funkcjonuje obecnie 6716 stacji paliw. Niezmienne liderem polskiego rynku stacji paliw jest koncern PKN Orlen, który posiada obecnie 1698 stacji. Orlen w stosunku do roku ubiegłego zmniejszył jednak liczbę stacji w sieci o niemal 50 obiektów. Na drugim miejscu plasuje się wspomniany wcześniej koncern BP. Trzecie miejsce zajmuje Shell, w którego barwach działa 378 obiektów – o jeden mniej niż w 2009 roku. Czwarte miejsce należy do Grupy Lotos – posiada ona 316 obiektów, również mniej niż w roku ubiegłym. Piąte miejsce zajmuje opisywana już sieć Statoil.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego powstała w 1995 roku. Podstawowym jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy koncernami paliwowymi działającymi na polskim rynku. Członkami POPiHN są następujące firmy: BP, ExxonMobil, Fuchs Oil, J&S Energy, Grupa Lotos, Lukoil Polska, Neste Polska, OLPP, PERN "Przyjaźń", PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Statoil, Tanquid, Total.