Na rynku artykułów motoryzacyjnych istnieje wielu producentów oferujących środki smarne. Przyczynia się to do ciągłego podnoszenia jakości oferowanych środków i poszerzania asortymentu. Należy jednak pamiętać, iż poszczególne punkty sprzedaży środków smarnych nie są identyczne, charakteryzują się dużą specyfiką. Lokalizacja stacji czy zamożność klientów odgrywają niebagatelną rolę w doborze odpowiedniego asortymentu.
Powinno się brać pod uwagę, gdzie prowadzona jest sprzedaż: w mieście, przy trasie tranzytowej, w miejscowości z licznymi terenami rolniczymi bądź autostradzie. W miastach, przy trasie tranzytowej, autostradzie, sprzedaż olejów sprowadza się głównie do opakowań 1l na tzw. dolewkę. W mniejszym stopniu sprzedaje się środki smarne w opakowaniach 4l, 5l, choć należy pamiętać o konfekcji olejów w opakowaniach 4l, 5l do silników samochodów ciężarowych.
W miastach głównym kanałem sprzedaży i wymiany środków smarnych są warsztaty, serwisy prowadzące kompleksową obsługę klienta. Nieco inny asortyment powinien być przeznaczony dla klientów w mniejszych miejscowościach, punktach sprzedaży na terenach rolniczych. Są to lokalizacje, na których sieć serwisowa nie jest jeszcze prężnie rozwinięta i asortyment jest przeznaczony pod klienta, który samodzielnie będzie dokonywał wymiany oleju. W asortymencie nie powinno zabraknąć charakterystycznych produktów, środków smarnych do różnego typu urządzeń, maszyn rolniczych.
Istotnym elementem współpracy pomiędzy stacjami paliw a klientami są programy flotowe. Klienci dzięki przynależności do „floty” mogą korzystać z oferowanych usług np. myjni, z gastronomii czy zakupów w sklepie jak i przede wszystkim bezgotówkowo dokonywać rozliczeń za paliwo. Są to znaczące udogodnienia bez których większość klientów nie wyobraża sobie stacji paliw.