Polskie ministerstwo skarbu państwa poinformowało, że zainteresowanie Lotosem jest duże, bo potencjalnych inwestorów jest ok. 10. Resort Aleksandra Grada zachowuje jednak wstrzemięźliwość, jeśli chodzi o informowanie o procesie prywatyzacji.
Decyzję o prywatyzacji Lotosu poznamy 10 czerwca. Minister skarbu państwa przełożył termin, w którym poinformuje firmy o swojej decyzji w sprawie sprzedaży spółki, bo musi szczegółowo przeanalizować oferty. – Zmiana spowodowana jest potrzebą szczegółowej analizy złożonych ofert wstępnych przez MSP i jego doradców pod względem struktury finansowania, a także docelowego wzmacniania dostępu spółki Lotos do surowców – poinformowało ministerstwo.
Na sprzedaż jest 69 mln akcji Lotosu należących do skarbu państwa. Stanowią one 53 proc. kapitału zakładowego spółki i tyle samo głosów na jej walnym zgromadzeniu. Niedawno koncern Lotos zakończył realizację programu 10+. Kolejnym krokiem spółki jest uruchomienie sieci stacji paliw w segmencie ekonomicznym Lotos Optima. Pierwsze obiekty tej sieci mają powstać już w tym roku.Prezes GK Grupa Lotos Paweł Olechnowicz zauważył, że w związku z zakończeniem programu modernizacji rafinerii 10+ znacznie zwiększyła się zdolność przerobu ropy rocznie oraz stopień jej przerobu – na korzyść atrakcyjnych rynkowo oleju napędowego i paliwa lotniczego. GKGL osiągnęła w 2010 roku 19,7 mld przychodów ze sprzedaży, czyli o ponad 5 mld więcej, niż w poprzednim roku (14,3 mld) i zysk operacyjny na poziomie 763 mln zł (419 mln w 2009 roku).