Liczy się każdy szczegół – od zamontowania umywalki po ustawienie w odpowiednim miejscu kosza na śmieci.- Sprzęty powinny być tak ustawione, aby bez odrywania nóg wykonać trzy czynności: umyć ręce, wytrzeć je i zużyty ręcznik wyrzucić do kosza na śmieci – wyjaśnia znawca branży dostarczającej urządzenia na stacje paliw, przedawiciel firmy Merida. – Dozownik powinien być więc ustawiony na prawą rękę, a kosz musi być w bliskiej obecności – dodaje ekspert.
Ponadto wszystkie elementy powinny być podwieszane do ściany, aby maksymalnie ułatwić czyszczenie podłogi i aby nie było problemu z dotarciem do miejsc trudnodostępnych. Na podłodze powinno stać jak najmniej rzeczy.
Ważne jest również zastosowanie ułatwień dla niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o zamontowanie odpowiednich uchwytów. – Powinny być one rozmieszczone fachowo, aby faktycznie można było z nich skorzystać – sugeruje specjalista z Meridy. Ekspert ten zwraca także uwagę na brak świadomości wykonawców, którzy robią zbyt małe przejścia do toalet. W ten sposób inwestycja w dopasowanie WC dla niepełnosprawnych nie spełnia funkcji – jest nie do wykorzystania.
Najkorzystniej jest także tak zaprojektować toaletę, aby ubikacje znajdowały się w innym pomieszczeniu niż umywalki, jednak takie rozmieczszczenie bywa na stacjach paliw problematyczne, gdyż obiekty te mają zwykle zbyt mało miejsca.