V Forum Energetyczne w Sopocie

Udostępnij artykuł

Kluczowym jej punktem jest dokończenie tworzenia jednolitego rynku energetycznego w Europie. Sfinalizowanie tego projektu wymaga budowy wspólnej sieci energetycznej i gazowej oraz inwestycji w już istniejącą infrastrukturę przesyłową. Strategia zwraca uwagę na potrzebę wzmocnienia zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej, a także na konieczność wdrożenia istniejących już regulacji w zakresie energetyki. Nad związkiem między polityką, a biznesem w nowej Strategii Energetycznej Unii Europejskiej podczas sopockiego spotkania będą dyskutować wpływowi politycy i przedstawiciele sektora energetycznego m. In.: wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, były premier Czech Mirek Topolanek, Prezes Zarządu, Kulczyk Holding SA Dariusz Mioduski.

Ważnym wydarzeniem tegorocznego Forum będzie także dyskusja na temat przyszłości energii nuklearnej. Aktualność debaty nad tym problemem podkreśla fakt, że pomimo kosztów, ryzyka i nadal nierozstrzygniętego problemu składowania odpadów coraz więcej krajów w Europie i na świecie stawia na energię nuklearną. Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), 45 nowych reaktorów atomowych jest w budowie, z tego 22 w Europie. Na energię atomową, jako kluczko bezpieczeństwa energetycznego stawiają też gospodarki wschodzące takie jak Chiny, Indie i Brazylia. Forum w Sopocie zgromadzi ekspertów, polityków i przedstawicieli czołowych firm z branży jądrowej, W dyskusji udział wezmą Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, Rokas Žilinskas, Przewodniczący Komisji Energii Nuklearnej Parlamentu Litwy, Paolo Ruzzini Prezes Zarządu Slovenske Elektrarne.

Podczas dyskusji „Odnawialne źródła energii – nowe technologie, możliwości, strategie rozwoju”, swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele europejskich przedsiębiorstw, które od lat odgrywają kluczową rolę na rynku energii odnawialnej.

Geopolityczne uwarunkowania zagwarantowania dostaw energii będą poruszane podczas dyskusji o współpracy (rywalizacji?) Europy, USA i Rosji na płaszczyźnie energetycznej i w czasie debaty poświęconej założeniom dyplomacji energetycznej, w której będą uczestniczyć goście z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Francji, Litwy i Gruzji.

Oprócz polityków i ekspertów udział w forum zapowiedzieli przedstawiciele największych firm sektora energetycznego m.in. Grzegorz Górski – prezes Zarządu GDF SUEZ Energia Polska SA., Jacek Krawiec prezes PKN Orlen, Maciej Owczarek prezes Enei, Michał Szubski prezes PGNiG SA, Mirosław Bieliński prezes Zarządu ENERGA SA, Robert Soszyński, prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń”. Paolo Ruzzini prezes Slovenske .Elektrarne, Wim Groenendijk wiceprezes ds. międzynarodowych i publicznych, N.V. Nederlandse Gasunie, Tiit Kullerkupp Prezes Eesti Gaas,
Przewidujemy, że w Forum będzie uczestniczyć około 300 gości z regionu Europy Środkowej i pozostałych krajów Unii Europejskiej, USA, Azji Centralnej i Rosji.

V Forum Energetyczne w Sopocie jest organizowane przez Miasto Sopot i Fundację Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie – organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Rejestracji na Forum można dokonać na stronie www.forum-ekonomiczne.pl