Więcej amerykańskiego gazu w Polsce

Udostępnij artykuł
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało kolejną dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego od firmy Cheniere, kontynuując współpracę na rzecz zapewnienia bezpiecznych dostaw gazu ziemnego dla Polski. Na mocy kontraktu z 2018 roku roczna ilość LNG od amerykańskiego producenta wzrośnie od 2023 roku do 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji.

Metanowiec o symbolicznej nazwie „GasLog Warsaw” dostarczył 28. kwietnia 2020 roku do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu ok. 70 tys. ton LNG, co po regazyfikacji daje ok. 95 mln m sześc. gazu ziemnego. To trzecia dostawa od Cheniere dla PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego, a druga w tym roku. Ładunek przypłynął z terminalu eksportowego Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.

– Mimo panujących obecnie na świecie zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, dostawy LNG przypływają do Polski bez żadnych zakłóceń i zgodnie z planem. Pod tym względem możemy liczyć na rzetelność i terminowość kontrahentów – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. – Import LNG jest jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, które opieramy na solidnych fundamentach współpracy między innymi z amerykańskimi partnerami. W przypadku LNG od firmy Cheniere od 2023 roku wolumen dostaw znacząco wzrośnie, osiągając ok. 1,95 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – dodał prezes PGNiG.

– Cieszymy się, że możemy kontynuować realizację niezakłóconych dostaw LNG dla naszego klienta PGNiG – powiedział Anatol Feygin, wiceprezes i dyrektor handlowy Cheniere. – Celem Cheniere jest zapewnienie bezpiecznego źródła amerykańskiego gazu ziemnego dla Polski, teraz i w przyszłości – dodał.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Współpraca PGNiG i Cheniere Energy trwa od kilku lat. W czerwcu 2017 roku do Polski przypłynął pierwszy w historii ładunek amerykańskiego skroplonego gazu – właśnie od Cheniere. Była to jednorazowa dostawa, tzw. spot. Pod koniec 2018 roku obie firmy zawarły wieloletnią umowę na dostawy LNG, a pierwszy ładunek w ramach tego kontraktu przypłynął w lipcu 2019 roku. W międzyczasie do Polski przypływały jeszcze pojedyncze ładunki skroplonego gazu wyprodukowane przez Cheniere.

Obecna dostawa jest trzecią w ramach kontraktu długoterminowego między PGNiG i Cheniere z 2018 roku. Poprzednia miała miejsce 1 kwietnia 2020 roku. Według umowy wolumen dostaw obejmuje ok. 0,7 mld m sześc. łącznie w całym okresie 2019-2022, a w latach 2023-2042 obejmie ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym tym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. po regazyfikacji rocznie.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 30.04.2020
Aktualizacja: 30.04.2020