Wielkopolskie: Stacja oferowała LPG złej jakości

Udostępnij artykuł

Stacja, która sprzedawała autogaz niespełniający norm znajduje się w Obornikach w woj. wielkopolskim. Zawartość siarki w LPG oferowanym na tej stacji wyniosła 83, podczas gdy dopuszczalna norma dla tego czynnika to 50.

Pozostałe skontrolowane we wrześniu stacje oferowały dobrej jakości paliwo. Najwięcej, bo 12 kontroli przeprowadzono w woj. dolnośląskim. Dziesięć stacji skontrolowano w woj. wielkopolskim. Osiem stacji odwiedzono w woj. opolskim, pięć w woj. świętokrzyskim, cztery – w mazowieckim, a ostatnie trzy obiekty zostały poddane kontroli w woj. warmińsko-mazurskim.

W sumie od 25 lutego do końca września tego roku Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKIK przeprowadziła kontrole w ponad 350 stacjach oferujących gaz płynny. W tym okresie, poza opisywaną już stacją w Obornikach jeszcze osiem stacji sprzedawało paliwo niespełniające norm.

Złą jakość LPG oferowały dwie stacje w województwie łódzkim (kontrola w maju), jedna w woj. małopolskim (kontrola w marcu), dwie stacje woj. mazowieckim (kontrola w czerwcu), jedna w woj. podlaskim (kontrola w lutym), jedna w woj. pomorskim ( kontrola w lutym) i jedna w wielkopolskim (kontrola w kwietniu). Najczęściej dochodziło do przekroczenia norm na obecność siarki, w niektórych przypadkach wykryto obecność siarkowodoru.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi (poprzez Inspekcję Handlową) działania kontrolne jakości paliw w ramach krajowego i europejskiego systemu monitorowania jakości paliw. W krajowej części systemu kontrolą objęte są następujące gatunki paliw: benzyny (bezołowiowa 95 oraz 98), olej napędowy, biopaliwa ciekłe, gaz skroplony (LPG), sprężony gaz ziemny (CNG), lekki olej opałowy.