Wyniki Grupy MOL w II kwartale mocno dotknięte kryzysem

Udostępnij artykuł
W piątek 7 sierpnia br. Grupa MOL ogłosiła wyniki finansowe za I półrocze oraz II kwartał 2020 r. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy Grupa MOL dostarczyła 975 mln USD EBITDA, podczas gdy w II kwartale EBITDA znacznie spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem, ze względu na pandemię i kryzys gospodarczy.

Potwierdzono prognozę nakładów inwestycyjnych na 2020 r. na poziomie do 1,5 mld USD, co oznacza utrzymanie uproszczonych, wolnych przepływów pieniężnych w roku 2020. Pomimo wyzwań, uproszczone FCF pozostały dodatnie w II kw. i pozostały prawie niezmienione w pierwszych sześciu miesiącach roku na poziomie 356 mln USD, ponieważ sustain capex został obniżony w reakcji na pandemię i wynikający z niej kryzys gospodarczy. Ustanowiono nową prognozę EBITDA na 2020 r. na poziomie 1,7-1,9 mld USD, odzwierciedlającą trudne warunki handlowe, które prawdopodobnie przeważą w II półroczu.

– MOL stanął w obliczu bezprecedensowych wyzwań w drugim kwartale 2020 r., począwszy od znaczących zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa wynikających z pandemii, a skończywszy na poważnych problemach operacyjnych związanych z eksploatacją naszych zakładów w czasie blokady, przy jednoczesnym zachowaniu naszej siły finansowej. Chociaż wirus nie został jeszcze pokonany, jestem dumny, że udało nam się jak dotąd skutecznie stawić czoła tym wyzwaniom. Większość naszych pracowników jest bezpieczna i zdrowa, zapewniliśmy niezawodne dostawy dla naszych klientów na wszystkich naszych rynkach, nawet w samym środku kryzysu, i udało nam się wygenerować niewielki pozytywny uproszczony FCF w kwartale. Jest to dowód na jakość ludzi i sprawność naszego modelu biznesowego w MOL. Daje mi to również pewność, że będziemy nadal z powodzeniem poruszać się nawet w najtrudniejszych okresach i wyłaniać się jako silniejszy podmiot – skomentował wyniki Zsolt Hernádi, prezes zarządu Grupy MOL.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– CZERWIEC 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

EBITDA w segmencie wydobywczym spadła do 112 mln USD w II kw. i 297 mln USD w I półroczu, na co wpłynęły spadające ceny ropy i gazu. Produkcja wzrosła o 6 proc. w ujęciu kwartalnym do 117 tys. boepd (Barrels Of Oil Equivalent Per Day), ponieważ wkład ACG z nawiązką skompensował niższe wolumeny w Wielkiej Brytanii i Pakistanie; średnia dzienna produkcja węglowodorów osiągnęła 130 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w lipcu. W II kw. 2020 r. MOL, jako operator, dokonał odkrycia gazu i kondensatu w bloku TAL w Pakistanie, gdzie w odwiercie poszukiwawczym Mamikhel South-1 nastąpił przepływ gazu i kondensatu na poziomie 6.516 boepd w czasie testów.

EBITDA segmentu Downstream Clean CCS spadła znacząco do 110 mln USD w II kwartale, ponieważ marże rafineryjne od połowy maja były ujemne. Po bardzo silnym I kwartale pojawiły się poważne wyzwania operacyjne w II kwartale, z niespotykanymi dotąd zmianami cen i marż. Wynik za I półrocze wygląda lepiej, EBITDA na czystym CCS wyniosła 405 mln USD i była o 0,5 proc. wyższa w porównaniu z I półroczem. Udział Petchemu pozostał odporny, gdyż zarówno marże, jak i wolumeny utrzymywały się w czasie pandemii dość dobrze. Projekt poliol osiągnął na koniec II kw. poziom 65 proc. Wszystkie główne prefabrykaty dotarły na miejsce, a transport ponadgabarytowych urządzeń przez rzekę/morze został zakończony.

Obsługa klienta była odporna na kryzys, EBITDA pozostała na zbliżonym poziomie w lokalnej walucie (-6 proc. w USD w II kw. na poziomie 111 mln USD), pomimo spadku całkowitych wolumenów sprzedaży o prawie 22 proc. rok do roku w II kw. w wyniku zamknięcia w całym regionie podczas pandemii COVID-19. Oszczędności kosztowe prawie w pełni zrekompensowały związany z pandemią spadek marż paliwowych i pozapaliwowych. Po kwietniowym dołku konsumpcja paliw stopniowo rosła w ciągu kwartału, a sprzedaż w sklepach spożywczych nawet wzrosła w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W pierwszym półroczu EBITDA wyniosła 199 mln USD, czyli zaledwie o kilka procent mniej niż rok temu.

EBITDA segmentu Gas Midstream wzrosła prawie dwukrotnie w II kw. do 45 mln USD, a w pierwszym półroczu osiągnęła 116 mln USD ze względu na wyższe rezerwacje mocy produkcyjnych i niższe wydatki operacyjne.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.